Papež: Studium v jiné zemi než ve vlasti otevírá nové perspektivy

1.12.2016 

Krátce před polednem přijal papež František v Klementinském sále Apoštolského paláce 150 účastníků IV. světového pastoračního kongresu zahraničních studentů. Jeho organizátorem je Papežská rada pro pastoraci migrantů a cestujících a věnován je morálním výzvám v prostředí zahraničních univerzitních studentů, směřujícím k budování zdravější společnosti. Svatý otec studenty povzbudil, aby se zodpovědně a aktivně podíleli na vytváření své budoucnosti:

„V naší době je morálních problémů, k nimž je třeba se postavit, velmi mnoho, a není vždy snadné bojovat za prosazení pravdy a hodnot, zejména v mladém věku. S Boží pomocí a v upřímném odhodlání činit dobré, může však být každá překážka překonána. Jsem rád, že jste přišli, protože už sám fakt, že jste zde, ukazuje, že vás tyto problémy neděsí, ale pobízejí k práci na vytváření lidštějšího světa. Nikdy se nezastavujte a nedejte se odradit, protože Kristův Duch vás povede, budete-li naslouchat jeho hlasu.“

Moderní pojetí intelektuála, který se zabývá pouze seberealizací a vyhledáváním uznání pro sebe, by měl vystřídat solidárnější model člověka, který se nasazuje pro společné dobro a mír – zdůraznil papež František. Jak řekl, dar studovat s sebou nese také odpovědnost za službu pro dobro lidstva. Studium v jiné zemi než ve vlasti, otevírá nové perspektivy pohledu na svět a vede ke smělé otevřenosti pro jinakost, která činí člověka tolerantnějším a vstřícnějším. Právě tato větší důvěra k sobě i k druhým a širší horizonty s sebou nesou přání budovat společné dobro, dodal papež.

„Proto chci povzbudit vás, učitele a pastorační pracovníky, abyste v mladých lidech vzbuzovali lásku k evangeliu, odhodlání žít ho konkrétně a zvěstovat ho ostatním. Je důležité, aby se čas strávený v zahraničí stával studentům příležitostí k lidskému a kulturnímu růstu, představoval inspiraci a přínos pro jejich návrat do vlasti a zároveň také vnitřní pobídku k předávání radosti dobré zvěsti. Nezbytná je výchova, která učí kritickému myšlení a napomáhá dozrávání v hodnotách. Tímto způsobem jsou formováni mladí lidé žíznící po pravdě a nikoli po moci, připravení hájit hodnoty a žít milosrdenství a slitovnou lásku, jež jsou základními pilíři zdravější společnosti.“

Zatímco získávání zkušeností v zahraničí je dobré a užitečné, bolestné je, když dobře připravení mladí lidé jsou nuceni opustit svou vlast kvůli nedostatečným možnostem uplatnění – rozlišil papež jasně obohacující zahraniční formaci od tzv. „odliv mozků“. S poukazem na globalizovanou společnost, v níž se ruší časoprostorové hranice a dochází k prolínání kultur, varoval František před „globalizací lhostejnosti“, která otupuje vnímavost vůči potřebám druhých, a vybízel studenty, aby vsadili na pozitivní rysy globalizace:

„Když totiž vy, studenti, trávíte dlouhý čas daleko od své země, v jiných rodinách a kontextech, máte příležitost rozvíjet značnou schopnost přizpůsobivosti, která učí chránit ostatní jako bratry a stvoření jako společný dům. Právě to je v práci pro lidštější svět zásadní. Formační programy mohou vás, mladé studenty, doprovázet a orientovat tímto směrem a mohou tak činit se svěží aktuálností a smělostí evangelia, abyste se stávali novými evangelizátory, připravenými nést světu nakažlivou radost Krista, až na konec země.“

Na závěr papež vybídl studenty, aby nepřestávali upírat pohled ke Kristu a k dějinám. „Takto dokážete hlásat Ježíšovu spásu a přinášet jeho světlo do světa příliš často zastřeného temnotami lhostejnosti, egoismu a války,“ dodal a svěřil všechny přítomné ochraně P. Marie.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.