Papež: Anonymní mocenská rozhodnutí ohrožují sociální harmonii

24.11.2016 

„Mezi lidmi“ – tento titul nese Kongres o sociální nauce církve, který v příštích čtyřech dnech hostí severoitalská Verona. Je to již šestý ročník setkání, které organizují katoličtí podnikatelé všech kategorií, družstva a nadace pracovníků, kteří se řídí sociálním učením církve. Předpokládaných dvacet tisíc účastníků si může vybrat z desítky různých témat v rámci konferencí, debat, kulatých stolů a dílen, pět workshopů se pak věnuje dobrovolnické činnosti a podnikatelské kreativitě. Jako již tradičně zahájilo veronský festival videoposelství papeže Františka, který vyšel z motta setkání: Být mezi lidmi.

“Vyjadřuje zásadní pravdu – jsme stvořeni k tomu, abychom žili s druhými. (…) Naše lidství se obohacuje, pokud žijeme společně se všemi ostatními, ať už se nacházejí v jakékoli situaci. Sdílení nám prospívá, kdežto izolace nás ničí, vede ke strachu a nedůvěře a brání bratrství. Je třeba říci, že se vystavujeme většímu riziku, když se izolujeme, než když se druhému otevřeme. Ubližujeme si nikoli setkáváním, nýbrž uzavřeností a odmítnutím. Totéž platí tehdy, když se někoho ujmeme – nemocného nebo starého člověka, migranta, chudého či nezaměstnaného. Pokud pečujeme o druhé, komplikujeme si život méně, než když se soustředíme pouze sami na sebe.“

Zkušenost nám totiž říká, že od druhých většinou dostaneme více, než jim sami dáme, pokračoval papež František. Existuje mnoho lidí, kteří důstojně snášejí bolest, tvrdou práci, zkoušky, finanční nedostatek a učí nás svými skutky.

“Uvedu příklad. Nedávno mi někdo vyprávěl o smrti jedné devatenáctileté dívky, která vyvolala obrovský zármutek. Jejího pohřbu se účastnilo mnoho lidí, které překvapilo, že při obřadu nejenom nevládlo zoufalství, nýbrž dokonce mohli vnímat určitý klid a vyrovnanost. Lidé z kostela vycházeli s pocitem ulehčení a matka té mladé dívky řekla: Dostala jsem milost, abych se s tím vyrovnala. Náš každodenní život je protkán těmito skutečnostmi, které nás poznamenávají a neztrácejí účinnost, i když se nedostanou do novinových titulků. Dochází k nim právě takto – bez projevů a vysvětlování chápeme, co má v životě cenu, a co nikoli.“

Být mezi lidmi, vrátil se římský biskup k tématu italského Kongresu o sociální nauce církve, rovněž znamená sounáležitost s národem.

“Když se vládci vydělují ze svého národa, když přijímají mocenská, a nikoli národem sdílená rozhodnutí, když je vládce důležitější než lid a přijatá rozhodnutí jsou dílem několika jedinců, ne-li přímo anynomní či diktovaná skutečnými anebo domnělými krizovými situacemi, tehdy je ohrožena sociální harmonie, což má pro lidi vážné důsledky – roste chudoba, hrozí válka, vládnou peníze a lidé trpí. Být mezi lidmi tedy nejenom prospívá jedincům, nýbrž je k dobru všech.“

Když jsme mezi lidmi, vytrácí se ideologie a nastupuje konkrétnost, vyvodil papež František. Kdo nám zde může být vzorem?, ptal se na závěr:

“Panna Maria. Slouží, je pokorná, milosrdná, konkrétní, jde s námi, nikdy není ve středu pozornosti, ale je stále přítomná“.

Zakončil Svatý otec videoposelství na veronský Kongres o sociální nauce církve.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.