Papež přijal představitele Caritas Internationalis

17.11.2016 

Papež František přijal osmdesátku členů Rady reprezentantů Caritas internationalis, kteří se v Římě sešli na své pravidelné schůzce, v čele se svým předsedou filipínským kardinálem Antoniem Taglem (foto). Svatý otec promluvil k přítomným spatra a připravený text jim předal. S odvoláním na učení Benedikta XVI. se v něm praví, že dvěma hlavními pílíři evangelizace jsou „vyznání a charita“ a shrnuje pak sociální učení o přednostní pozornosti k chudým. Poslání jednotlivých národních charit a jejich specifická role v církvi jsou velmi důležité, píše se dále v textu:

Nejsou totiž sociálními agenturami, nýbrž eklesiálními organismy, které sdílejí poslání Církve. Jak stojí psáno ve vašich statutech, jste povoláni »napomáhat papeži a biskupům v jejich charitní službě« (čl. 1.4). Nové sociálně naléhavé situace vyžadují, aby ke slovu přicházelo to, co Jan Pavel II. označoval za »novou fantazii milosrdné lásky« (Novo millenio ineunte, 50). Ta se uskutečňuje nejen v efektivnosti poskytnuté pomoci, ale především ve schopnosti jednat jako bližní, doprovázet nejpotřebnější v postoji bratrského sdílení. Jde o to, aby ve světě zazářila milosrdná láska a spravedlnost ve světle evangelia a učení církve a podpořila chudé lidi, aby se sami stávali skutečnými protagonisty svého rozvoje.

František poděkoval jménem celé církve charitám za jejich práci pro nejposlednější a povzbudil je , aby nadále přinášeli poselství evangelijní radosti do celého světa jak k těm, kdo jsou potřební, tak i k těm, kdo mají moc změnit běh věcí: protože „změna je možná“ – stojí v papežském textu. S důvěrou v evangelium lze přispívat ke změně věcí nebo alespoň k jejich zlepšení:

Vybízím vás, abyste vždy s prorockou odvahou odmítali všechno, co člověka ponižuje, a každou formu zneužívání, která ho snižuje. Pokračujte v přinášení malých i velkých znamení pohostinnosti a solidarity, jež mají schopnost osvěcovat život dětí a starých lidí, migrantů a uprchlíků hledajících mír.

Petrův nástupce ve svém textu dále ocenil připravovanou kampaň Caritas internationalis na podporu migrantů a vyjádřil naději, že otevře srdce mnohých k jejich přijetí, stejně jako podporu rozvoje a mírových procesů v zemích, z nichž tito bratři a sestry odcházejí. František povzbudil charity, aby nasadily všechny síly pro službu pokoje a smíření ve spolupráci s dalšími křesťanskými komunitami, které kladou na první místo důstojnost člověka a dodal:

Bojujte proti chudobě a zároveň se učte od chudých. Nechte se inspirovat a vést jejich prostým životem obráceným k podstatnému, jejich hodnotami, jejich smyslem pro solidaritu a sdílení, jejich schopností pozvednout se z těžkostí a především jejich žitou zkušeností trpícího Krista, který je jediným Pánem a Spasitelem. Učte se proto také z jejich života modlitby a jejich důvěry v Boha.

Stojí v textu promluvy papeže Františka k Radě reprezentantů Caritas internationalis, kterým přeje, aby se s pomocí místních pastýřů charity stále více stávaly svědky velkorysé služby lásky a pomáhaly věřícím, aby jejich komunity byly „místem hlásání evangelia, slavení eucharistie a radostné služby chudým“.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.