Záchrana Sýrie znamená záchranu celého arabského světa, říká patriarcha Řehoř III.

12.11.2016 

Je nutné vrátit se do Damašku, stejně jako na celý Blízký východ. Tímto apelem zahajuje Papežský orientální institut oslavy stého výročí svého založení. V říjnu roku 1917 jej ustavil Benedikt XV. krátce po založení Kongregace pro východní církve a o pět let později (1922) jej papež Pius XI. svěřil Tovaryšstvu Ježíšovu. Prvním bodem ročního programu je nynější konference pod výmluvným titulem „Damašek – prizma naděje“ . Jejím cílem je načrtnou možné výchovné perspektivy v očekávání a naději brzkého návratu do města, jež se stalo symbolem konfliktu, který zachvátil celý Blízký východ. Právě ve vzdělání a kultuře totiž organizátoři kongresu spatřují možnou cestu k obnově a návratu starobylých církví, které nyní s nejistou budoucností žijí v diaspoře. Kromě jiných hostů ze Sýrie, Libanonu, Egypta a Jeruzaléma v Římě vystoupil také patriarcha řecko-melchitské církve se sídlem v Damašku, Řehoř III. Laham, který pro naše mikrofony uvedl:

“Sýrie je páteří arabského světa a její zničení by mu přineslo zkázu. Všichni syrští občané bez rozdílu náboženství cítí svou příslušnost k arabskému světu – neexistují tu křesťané, muslimové, drúzové – všichni jsou Arabové a Syřané. Kritický a složitý stav Sýrie se projevuje zejména na vážné situaci křesťanů. Měli bychom pracovat na tom, aby Pánův pokoj zavládl v celém světě, avšak především na Blízkém Východě. Mír je poklad, kapitál, energie; díky němu je vše možné a realizovatelné, zatímco bez něj nelze činit nic dobře a nic dobrého. A protože Bůh je pokoj, obracíme se v naší touze k Bohu, který jediný něco zmůže při záchraně Sýrie a celého arabského světa.“

Jaké zprávy máte o křesťanském společenství, které opustilo Sýrii?

“Křesťané bohužel za této katastrofické situace platí nejvyšší cenu. Velmi mnoho jich odešlo. Ti, kteří zůstali, prožívají takové tragédie a hrůzy, že budou jejich vzor brzy následovat. Jediný způsob, jak nastolit mír v arabském světě, je posílit Sýrii, aby se arabský svět mohl opětovně změnit.“

Vnímáte blízkost papeže Františka?

“Tento papež je pro nás požehnáním a Boží milostí. Je to muž modlitby a současně pragmatický člověk. Děkujeme Pánu, že je hlavou církve a zároveň celému světu dává příklad pokoje, spravedlnosti a bratrství. Je vzorem pokoje.“

Řekl na okraj římské konference o Blízkém východě syrský patriarcha Řehoř III. Laham.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.