Mezi oběťmi hurikánu je i misionář

27.9.2004 

Papežská rada ?Cor Unum? předala jménem Jana Pavla II. 100 tisíc dolarů na pomoc obětem hurikánu na Haiti. Za peníze budou nakoupeny potřeby první pomoci, jako pitná voda, potraviny a léky. Hurikán Jeanne si vyžádal na Karibských ostrovech více než 2000 životů a sta tisíce lidí ztratily střechy nad hlavou.

Celý sever země je odříznutý a tak tu zatím sedíme v Port au Prince, já i sestřičky, které pracují se mnou a nemůžeme se dostat do Baie de Henne. Čekáme až opadne voda a až budeme mít více informací, telefon na sever totiž také vůbec nefunguje a tak se nemůžeme ani nic konkrétního dovědět z oblastí zatopených vodou. Hrozí tu i nebezpečí epidemie, protože prý spousta mrtvých těl leží ve vodě a nikde pro ně není místo. Modlíme se za to, aby to co nejdřív skončilo.
Další věc, která ještě přikládá polénko do ohně je rabování lidí a všeho co se dá, je to vcelku logické, protože na Haiti není skoro vůbec nic a lidé přišli záplavami doslova o všechno, včetně střechy nad hlavou. Město Gonaives, které je postiženo nejvíce, je třetím největším městem na Haiti a odehrávali se tam i největší politické boje v období státního převratu.
K našemu velikému smutku, při záplavách zemřel i otec Oliviere Omi, francouzský oblát, který celý svůj život zasvětil starosti o lidi zasažené leprou. Zemřel při tom, když vezl jednoho nemocného do nemocnice a uvízl autem v zatopeném městě. Obláti, kteří ho jeli ohledat zatím o sobě nedávají už tři dny vědět a tak i my, tady v Port au Prince čekáme s napětím na každou informaci.
Pokud jde o akci: ?Voda pro Haiti?. Jednalo by se o vyvrtání studny s dobrou vodou. Budu se snažit na to co nejdříve informovat a spojit se s firmou, která by byla schopna takovou studnu vyvrtat. Bohužel, teď momentálně je všechno z důvodu záplav ztížené, ale až budu mít nějaké konkrétnější informace, tak se jistě co nejdříve ozvu.
O pomoci, přes místní charitu se budu také co nejdříve informovat a dám vám určitě vědět. Doufám, že u nás doma je všechno v pořádku a tak vás prosím alespoň o modlitbu za místní obyvatelé, kterým není zrovna teď moc do zpěvu.

Za všechno děkuje a ze srdce žehná Váš oblát Roman Musil.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.