Civilisté umírají v obou částech Aleppa

26.9.2016 

Obyvatelé Aleppa prožívají těžké chvíle. Ve městě eskaluje konflikt mezi povstalci, podporovanými Západem, a vládními silami, podporovanými Ruskem. S opozicí spjatá Observatoř pro lidská práva informuje o bombardování čtvrtí kontrolovaných povstalci. Křesťané ze západních čtvrtí, které jsou pod kontrolou vládních vojsk, informují, že i na ně dopadají bomby a umírají civilisté. Mluví P. Ibrahím Alsabágh, farář od kostela sv. Františka zodpovědný za latinskou komunitu v Aleppu:

„Když se mezinárodní mocnosti nedokáží dohodnout nebo postupují jako rivalové, odráží se to na rovněž na našem každodenním životě. Poslední dny se nedalo spát kvůli bombardování. Také na naši západní část města dopadaly bomby a rakety na civilní objekty. Ranění a mrtví jsou i v naší křesťanské komunitě. Lidé jsou roztrpčení, mají strach z budoucnosti. Když neexistuje dohoda na vysokých místech, v terénu narůstají obavy a všechny rány se znovu otvírají. A tady už byla zraněna každá rodina. Kromě toho vládne velký zmatek. Je těžké rozlišit takzvaně umírněné povstalce od fundamentalistů. Působí to v terénu velký zmatek. Následkem toho je také současná situace, protože Rusové a syrské vládní vojsko prohlašují, že příměří se týká pouze umírněných skupin, zatímco boje proti džihádistům z Al- Nusra, Al-Kajda a Islámského státu budou dále pokračovat. Nedostatek jasnosti a spolupráce mezi všemi stranami v terénu – mám na mysli mezinárodní síly a síly cizích států – vede k ještě většímu zmatku.“ – Říká o. Ibrahím Alsabágh ze západní části Aleppa.

Z iniciativy otců františkánů se 6. října shromáždí křesťanské a muslimské děti z Aleppa, aby se modlily za mír ve svém městě v celé Sýrii. Děti rovněž připojí své podpisy a otisky prstů pod apel adresovaný mocným, v němž žádají o ukončení krveprolití, které obzvlášť krutě dopadá na děti – uvedl pro agenturu Fides arcibiskup Boutros Marayati z arménské katolické arciieparchie v Aleppu. „Především se však budou modlit... Spoléháme na skutečnost, že modlitba dětí je mocnější než naše,“ dodává arcibiskup Marayati.
Pokud jde o současnou situaci, poznamenanou narušením křehkého příměří vyhlášeného před dvěma týdny, arménský katolický arcibiskup poskytl některá upřesnění z první ruky. Jak uvedl, reprezentanti vlády a armády vydali minulou středu prohlášení, rozšířené v televizním vysílání a na sociálních sítích, ve kterém upozroňují na otevřené koridory, kterými mohou civilisté opustit čtvrti kontrolované povstalci a odejít do bezpečnějších oblastí bez obav z represí. Arcibiskup Marayati uvádí, že mnoho rodin této nabídky využilo a přešlo do zóny kontrolované vládním vojskem. Dosvědčuje také, že pro skupiny, které odešly z východní části města, byly připraveny rovněž ubytovací struktury. Dodává nicméně, že nešlo o masovou evakuaci. „Mnozí patrně nemohou odejít,“ řekl pro agenturu Fides arcibiskup Marayati.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.