Sekretář organizačního výboru SDM v Krakově: Svět nevytvářejí pouze lidé

25.7.2016 

Ve středu odpoledne přistane papežský speciál na letišti v Krakově, aby se zde Petrův nástupce účastnil Světových dnů mládeže. Zástupy mladých postupně proudí do města svatého Jana Pavla II. a vytvářejí jedinečnou mozaiku jazyků a kultur v radostném duchu vzájemného bratrství, které kontrastuje s teroristickými zprávami ve sdělovacích prostředcích. Otec Grzegorz Suchodolski, generální sekretář organizačního výboru Světových dnů mládeže, se kterým na místě rozmlouval korespondent Vatikánského rozhlasu Alessandro Gisotti, reflektuje o těchto a dalších aspektech nadcházející světové události:

Když kardinál Stanislav Dziwisz navrhnul uspořádat Světový den mládeže tady, sledoval tím jen přání svatého Jana Pavla II., který byl v Krakově arcibiskupem. Krakov není velké město jako Rio de Janeiro, Buenos Aires, Toronto či Řím. Je poměrně malé na událost tak obrovskou, a proto jsme byli nuceni vydat se na periferie, často daleko od městského centra. Na jedné straně to vytváří logistické problémy, ale zároveň je to příležitost, jak zapojit co nejvíce lidí a farností. A všichni se toho ujali velice ochotně, protože tak chtějí vzdát díky za všechny dary, kterých se jim dostalo prostřednictvím svatého Jana Pavla II.

Tento Světový den mládeže je mimořádný tím, že spadá do Svatého roku milosrdenství. Zaráží však to, že ve chvíli, kdy padlo rozhodnutí uspořádat setkání mládeže právě zde, nevědělo se ještě, že bude vyhlášen Svatý rok. A Krakov je také městem, které má mimořádnou roli v rámci šíření úcty k Božímu Milosrdenství. Došlo tedy k nečekanému spojení dvou mimořádných okolností...

Jistě. Krakov není jenom městem svatého Jana Pavla II., ale také svaté Faustýny Kowalské. Je vlastně centrem světového kultu Božího Milosrdenství. Zdejší svatyni Božího Milosrdenství navštěvuje denně opravdu velké množství poutníků. Když jsme slyšeli, jak papež František oznamoval, že se Krakov stane dějištěm Světového setkání mládeže, ihned nás napadlo, že by jeho tématem mělo být právě Boží Milosrdenství. A potom byl překvapivě vyhlášen Svatý rok milosrdenství. Proto je prostranství, kde se bude konat vigilie a mše svatá, nazváno Campus Misericordiae a byla zde postavena Svatá brána, která je výrazným znamením této skutečnosti.

Ve chvíli, kdy se Evropa potýká s případy násilí a terorismu - a víme také o násilí na nedaleké Ukrajině – stává se Světové setkání mládeže mocným signálem, protože počet jeho účastníků, jak se zdá, bude rekordní.

Během posledních měsíců a dnů nás trápí události v Evropě a ve světě, tedy války, násilí a teroristické útoky... Doufám, že Krakov bude odpovědí: kde je násilí, tam bude také milosrdenství. Mládeži a mladým generacím chceme předat poselství, že svět není vytvářen pouze lidmi, ale především Boží láskou, která nám byla darována milosrdným Ježíšem Kristem. Chlapci a děvčata, kteří přijdou do Krakova, jak do městského parku Błonia (foto), kde papež účastníky přivítá, tak na Campus Misericordiae, spatří na pódiu obraz milosrdného Ježíše. Přáli bychom si, aby se pohledem na milosrdného Ježíše jako nevěřící Tomáš dotkli Jeho ran, načerpali spásu a došli vnitřního pokoje. Takové je poselství Světového dne mládeže.

Říká otec Suchodolski, sekretář organizačního výboru Světového setkání mládeže.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.