Petrův nástupce: Aby tvář církve odrážela Kristovo světlo

16.6.2016 

Papež František přijal účastníky plenárního zasedání Sdružení iniciativ na pomoc východním církvím (ROACO), které se v těchto dnech věnuje syrsko-malbarské a syrsko- malankarské církvi na indickém území.

„Jsem vám všem vděčný za horlivost, s níž pokračujete v poslání, které vám bylo svěřeno, a za pozornost, jakou věnujete potřebám našich východních bratří.“

Setkání se účastní papežští představitelé z Jeruzaléma, Libanonu, Sýrie, Iráku, Jordánska, ale také z Ukrajiny, kteří v těchto zemích koordinují charitativní akce a zprostředkovávají konkrétní pomoc ze strany Svatého stolce. Papež pozdravil jmenovitě nového kustóda Svaté země, o. Francesca Pattona, který minulý týden vystřídal v úřadu o. Pierbattistu Pizzaballu, ocenil práci františkánů na svatých místech a vyjádřil přání, aby velkorysé dary křesťanských komunit pomohly k dokončení restauračních prací v Bazilice Narození a v edikule Svatého Hrobu:

„Doneslo se mi, že během restauračních prací v Betlémě byl na stěně lodi kostela odkryt sedmý anděl na mozaice, na níž spolu s dalšími šesti vytváří jakési procesí směrem k místu připomínajícímu tajemství narození Slova, jež se stalo tělem. Připomíná nám to, že také tvář našich církevních společenství může být zakryta „nánosy“ různých problémů a hříchů. A přece naše činnost se vždy musí řídit jistotou, že pod materiálními a morálními nánosy, ba i za slzami a krví, jež působí válka, násilí a pronásledování, pod touto zdánlivě neproniknutelnou vrstvou, najdeme tvář stejně jasnou jako tvář anděla z mozaiky. A vy všichni svými projekty a svou činností spolupracujete na tomto „restaurování“, aby tvář církve viditelně odrážela světlo Krista, Vtěleného Slova. On je náš pokoj a tluče na bránu našeho srdce na Blízkém východě, stejně jako v Indii či na Ukrajině...“

řekl papež František a dodal, že právě na Ukrajinu míří výnos mimořádné sbírky, kterou vyhlásil v dubnu ve všech evropských kostelech. K otázce indických místních místních církví malankarského a malabarského ritu, které jsou tématem letošního zasedání, Svatý otec položil důraz na vzájemnou spolupráci, vyhýbající se konfrontačnímu duchu a naopak zaměřenou na společné svědectví o jediném Spasiteli Ježíši Kristu. A zakončil citací z apoštolského listu Jana Pavla II. Orientale Lumen (28):

„Slova Západu potřebují slova Východu, aby se Boží Slovo stále více projevovalo ve svém nezměrném bohatství. Naše slova se navždy setkají v Nebeském Jeruzalémě, my však toužíme po tom a přejeme si, aby toto setkání bylo předznamenáno ve Svaté církvi, která ještě kráčí směrem k plnosti království.“

Uzavřel papež František svou promluvu k členům plenárního zasedání Sdružení iniciativ na pomoc východním církvím a připojil prosbu, aby se modlili na jeho úmysl zejména v souvislosti s nadcházející cestou do Arménie, východní země, která byla mezi prvními národy, jež přijaly Ježíšovo evangelium.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.