Papež k mladým astronomům: Sdílejte plody svých výzkumů v pokoře a bratrství

11.6.2016 

Papež František přijal 45 profesorů a studentů, kteří se účastní 15. letní školy pořádané Vatikánskou astronomickou observatoří v Castel Gandolfu. V úvodu poděkoval zástupci ředitele této instituce, americkému jezuitovi o. Paulu Muellerovi, a dalším profesorům, že se uvolili doprovázet mladé astronomy „v složité a úžasné činnosti zkoumání vesmíru, který je nedostižným darem Stvořitele“.
Svatý otec připomněl, že Vatikánskou observatoř založil přesně před 125 lety papež Lev XIII., mimo jiné proto, aby potvrdil, že církev je nakloněna „pravé a fundované vědě, ať už lidské či božské“ (Motu proprio Ut mysticam, 14. března 1891).

„Skutečnost, že jste se shromáždili na této letní škole ukazuje, že touha porozumět Bohem stvořenému vesmíru a našemu místu v něm je společná mužům a ženám, kteří žijí ve velice rozdílných kulturních a náboženských kontextech. Všichni žijeme pod stejným nebem a všechny nás okouzluje krása, jež se zjevuje v kosmu a odráží se také v našem studiu o nebeských tělesech a hmotě. Spojuje nás tak touha objevovat pravdu o tom, jak funguje toto úchvatné univerzum, a přibližovat se tím stále více jeho Stvořiteli.“

Papež František ocenil, že probíhající letní škola se věnuje otázce vody ve sluneční soustavě i mimo ni. Voda je na jedné straně pro život nezbytná a na druhé straně ve své různorodosti fascinuje člověka svou mocí i prostotou zároveň.

„Velké civilizace se utvářely podél řek a také dnes je přístup k čisté vodě otázkou spravedlnosti pro lidský rod, pro bohaté i chudé.“

Vědecká práce vyžaduje velké úsilí, ale měla by být také zdrojem radosti, dodal papež František:

„Přeji vám, abyste dokázali pěstovat v sobě tuto radost, která oživuje vaši vědeckou práci a je důvodem, proč ji nemůžete nesdílet se svými přáteli, rodinami, národy, stejně jako s mezinárodní komunitou vědců, s nimiž pracujete. Přeji vám, abyste vždy zakoušeli radost z bádání a sdílení jeho plodů v pokoře a bratrství.“

Popřál Svatý otec mladým astronomům a jejich učitelům, kteří se účastní letní školy pořádané Vatikánskou observatoří v Castel Gandolfu.

Připomeňme, že tradice vatikánské observatoře je dlouhá téměř půl tisíciletí. Už papež Řehoř XIII. v roce 1576 nechal vybudovat tzv. Věž větrů, zvanou též Gregoriánská observatoř. Na základě pozorování poledníku, který tudy prochází, rozhodl tento papež o reformě kalendáře. Posléze věž sloužila také seismologickým a meteorologickým pozorováním.
Observatoř v moderním smyslu slova potvrdil Lev XIII., jak bylo již zmíněno, v roce 1891 a záhy se stala mezinárodně uznávanou vědeckou institucí.
Od roku 1933 je sídlem vatikánské observatoře Castel Gandolfo, kde byly v papežském paláci instalovány nové teleskopy. Vzhledem k rostoucímu světelnému znečištění v tomto městečku nedaleko Říma, bylo při Arizonské univerzitě v Tucsonu zřízeno pracoviště vatikánského výzkumného týmu. Od roku 1993 má rovněž vlastní moderní teleskop VATT (Vatican Advanced Technology Telescope) na Mount Graham,160 km od Tucsonu.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.