Kardinál Tauran: konkrétní perspektivy a atmosféra, jakou jsem ani neočekával

24.5.2016 

Společné nasazení za pokoj ve světě, odsouzení násilí a terorismu, situace křesťanů v oblastech konfliktů a napětí na Blízkém východě a jejich ochrana – to byla některá z témat, o nichž při včerejší audienci rozmlouval papež František s šejkem Ahmedem Muhamedem al-Tajíbem, velkým imámem univerzity Al-Azhar. Jeho delegaci přijal a doprovázel ve Vatikánu předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog, kardinál Jean-Louis Tauran, a sekretář této rady mons. Miguel Ángel Ayuso Guixot. Po audienci u papeže setrval šejk al-Tajíb s doprovodem v rozhovoru s kardinálem Tauranem:

„Setkání proběhlo ve velmi přátelské atmosféře. Nemluvili jsme o minulosti, nýbrž o přítomnosti a budoucnosti. Ze strany našich partnerů je velká vůle obnovit dialog. A pokud bude „vzkříšena“ Komise z roku 1998, myslím, že dojde k zintenzívnění kontaktů. Je to velmi dobrá perspektiva, v atmosféře velkého přátelství. Osobně musím přiznat, že jsem tolik ani neočekával.“

Hovořilo se o společném nasazení, jak představitelů tak věřících velkých náboženství, za mír ve světě, o odmítání násilí a terorismu...

„Jistě, o věcech, které jsou nám společné. Uvědomujeme si, že naše setkání je poselstvím pro muslimy a křesťany, zejména na Blízkém východě. Hovořilo se o nezbytnosti dialogu a o tom, jak předcházet škodlivé neznalosti.“

Káhirská univerzita Al Azhar je školou, která připravuje vůbec největší počet sunnitských imámů. Jaké poselství předává?

„Mluví o nezbytnosti propojit dobrou vůli všech věřících, aby nevytvářeli společnost, v níž násilí proniká do všech oblastí života, nýbrž aby si všichni uvědomovali, že nemůžeme být šťastní jedni bez druhých a už vůbec ne budeme-li stát jedni proti druhým...
První věc, kterou je potřeba napravit, je neznalost. Mnoho křesťanů má obavy z muslimů, ale nikdy se s nimi nesetkali a nikdy neotevřeli Korán. A totéž platí pro muslimskou stranu, která nikdy nebrala dostatečně v úvahu obsah evangelia. Terorismus sice naše úsilí velmi oslabil, to nelze popírat. Je tu nicméně také vědomí o důležitosti kultury a vzdělání. Snad právě v tom je klíč do budoucnosti.“

Přišla řeč také na Řezenskou přednášku?

„Ne, naprosto ne. Nemluvilo se o minulosti. Máme společnou vůli začít znovu, otevřít novou kapitolu. Je tady možnost obnovit Komisi z roku 1998, abychom měli vždy otevřený kanál, do něhož mohou směřovat informace, společné iniciativy apod. Jde tedy o věc velice konkrétní.“

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.