Papež: Slavnost Nejsvětější Trojice nás vybízí, abychom byli kvasem společenství

22.5.2016 

Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem sešlo asi 25 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. V samotném závěru své promluvy papež František řekl:

Naše bytí stvořené k obrazu a podobě Boha, který je společenstvím, nás nabádá, abychom sami sebe chápali jako bytí-ve-vztazích a žili mezi sebou v solidaritě i vzájemné lásce. Tyto vztahy se pěstují především v našich církevních společenstvích, aby byl stále zřetelnější obraz církve jakožto ikony Trojice. Pěstují se však ve všech ostatních sociálních vztazích, počínaje rodinami přes přátelství až k pracovnímu prostředí. Jsou to konkrétní příležitosti, které jsou nám nabízeny, abychom vytvářeli lidsky stále bohatší vztahy, schopné vzájemné úcty i nezištné lásky.
Slavnost Nejsvětější Trojice nás vybízí, abychom se zapojili do každodenních událostí a byli kvasem společenství, útěchy a milosrdenství. V tomto poslání je nám oporou moc, kterou nás obdařuje Duch svatý a která pečuje o tělo lidstva, jež je raněno nespravedlností, útiskem, nenávistí a chtivostí. Panna Maria ve svojí pokoře přijala Otcovu vůli a počala Syna z Ducha svatého. Ona, která je zrcadlem Trojice, ať nám pomáhá posílit naši víru v Trojiční tajemství a vtělit ji do rozhodnutí a postojů lásky a jednoty.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před Angelus je ZDE

Po hlavní promluvě papež František nejprve připomněl včerejší beatifikaci:

Včera byl v Cosenze prohlášen za blahoslaveného Francesco Maria Greco (1857-1931), diecézní kněz a zakladatel Malých sester dělnic Nejsvětějších Srdcí. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století oživoval náboženský a sociální život svého města Acri, kde celou dobu svojí služby požehnaně působil. Děkujme Bohu za tohoto příkladného kněze. - A tento potlesk patří také mnoha dalším dobrým kněžím, kteří působí zde v Itálii.

Potom obrátil papež pozornost k nadcházejícímu světovému humanitárnímu summitu:

Zítra bude v Istanbulu, v Turecku, zahájen první světový humanitární summit, jehož cílem je přemýšlet o opatřeních, která je třeba přijmout s ohledem na dramatické humanitární situace, vyvolané konflikty, ekologickými problémy a extrémní chudobou. Provázejme modlitbou účastníky tohoto setkání, aby se plně zasadili o uskutečnění hlavního humanitárního cíle, totiž záchrany života každé lidské bytosti, nevylučujíc žádnou, zvláště ty nevinné a nejvíce bezbranné. Svatý stolec se tohoto humanitárního summitu zúčastní a za tím účelem se dnes vydává na cestu reprezentant Svatého stolce, státní sekretář kardinál Pietro Parolin.

Nakonec papež připomněl úterní den modliteb za církev v Číně:

V úterý 24. května se duchovně spojíme s věřícími katolíky v Číně, kteří ten den slaví s obzvláštní úctou památku Panny Marie, Pomocnice křesťanů, uctívané ve svatyni Še-šan v Šanghaji. Prosme Marii, aby své děti v Číně uschopňovala rozlišovat v každé situaci znamení láskyplné přítomnosti Boha, který vždycky přijímá a vždycky odpouští. V tomto Roku Milosrdenství ať se čínští katolíci spolu s těmi, kdo se drží jiných ušlechtilých náboženských tradic, stanou konkrétním znamením lásky a smíření. Tak budou prosazovat autentickou kulturu setkávání a harmonii celé společnosti, onu harmonii, která je tak milá čínské mentalitě.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.