Zemřel kardinál Giovanni Coppa

17.5.2016 

Ve věku 90 let včera zemřel kardinál Giovanni Coppa, dlouholetý apoštolský nuncius v České republice.

„Vážený muž církve, který věrně prožíval dlouhá léta své kněžské a biskupské služby, jež přinášela hojné plody“, těmito slovy označuje Petrův nástupce zesnulého kardinála v soustrastném telegramu, který adresoval děkanovi kardinálského sboru. Papež František mluví o hlubokém dojetí, které v něm vyvolal odchod „drahého kardinála Giovanniho Coppy“, a zároveň vyslovuje „upřímný obdiv nad jeho službou evangeliu a Svatému stolci“. „S vděčností vzpomínám na jeho velkorysou a kompetentní práci v roli pečlivého spolupracovníka mých šesti předchůdců, kteří mu svěřovali delikátní a důležité záležitosti“, pokračuje Svatý otec a vypočítává všechny úřady zesnulého, ve kterých vždy projevoval „pastorační moudrost, starostlivou pozornost vůči potřebám druhých a ochotu vycházet každému vstříc v dobrotě a mírnosti“. „Jako papežský vyslanec na pražské apoštolské nunciatuře intenzívně usiloval o duchovní dobro dané země“, čteme dále v obsáhlé kondolenci, v jejímž závěru Svatý otec uděluje „apoštolské požehnání všem, kdo sdílejí bolest nad ztrátou tak horlivého pastýře“.

Giovanni Coppa se narodil v piemontské Albě 9. listopadu 1925. Studia na filosofické fakultě Katolické univerzity Nejsvětějšího Srdce v Miláně absolvoval s diplomovou prací o ikonografii Nejsvětější Trojice. Zároveň navštěvoval také uměleckou školu Beato Angelico založenou mons. Giuseppem Polvarou.
Na kněze byl vysvěcen v 2. července 1949. O tři léta později byl v roce 1952 povolán jako latiník do Papežské kanceláře (Cancelleria Apostolica), odkud posléze (1958) přešel na státní sekretariát. Na pracích II. vatikánského koncilu se podílel jako překladatel a redaktor dokumentů a v jeho závěru (1965) jej papež Pavel VI. jmenoval čestným kanovníkem Vatikánské baziliky. Od roku 1975 pak působil jako asesor státního sekretariátu. Kromě toho se po celý život věnoval dílu sv. Ambrože a přeložil několik jeho děl do italštiny.
1. prosince 1979 byl jmenován titulárním arcibiskupem Serty a zároveň delegátem pro zastupitelství Svatého stolce. 6. ledna 1980 mu Jan Pavel II. udělil biskupské svěcení. Léta působení na státním sekretariátu byla obdobím intenzívní služby. „Absolvoval jsem pětkrát cestu kolem světa, abych navštívil všechny nunciatury,“ řekl kardinál Coppa v jednom rozhovoru (OR, 30-31 dicembre 2013).
30. června 1990 byl jmenován apoštolským nunciem v Československu a po jeho rozdělení 1. ledna 1993 také v obou samostatných státech. O rok později 2. března 1994 pak rezignoval na misi v Bratislavě a zůstal nunciem v Praze až do 19. května 2001
Kardinálský biret převzal arcibiskup Giovanni Coppa z rukou papeže Benedikta XVI. na konzistoři 24. listopadu 2007. Přidělena mu byla diakonie sv. Lina.

Ani po skončení své diplomatické mise v Praze se kardinál Coppa netajil tím, že mu české země přirostly k srdci.“Jezdil jsem každou neděli do různých farností, poutních míst, na Moravu, do Čech a dokud jsem byl nunciem v Československu, tak pochopitelně také na Slovensko,“ vzpomínal v rozhovoru pro náš rozhlas. Jeho byt v Kanovnickém domě při svatopetrské sakristii byl doslova obložen obrázky z nejrůznějších koutů naší země a nechyběl v něm ani psací stroj s českou abecedou, na kterém odepisoval na dopisy svých příznivců a přátel. Pravidelně se účastnil také římských akcí na připomínku českých světců.
Když pro nás - tehdy ještě arcibiskup - Coppa komentoval odchod Jana Pavla II. do Domu otcova, vzpomínal na jeho úctu k P. Marii, mariánské zasvěcení Totus tuus. „Také ve smrti zůstal blízký P. Marii, a to je krásné,“ dodal. Kardinál Giovanni Coppa, velký příznivec českého národa, byl povolán na věčnost v den svátku sv. Jana Nepomuckého.

Kardinálské kolegium nyní tvoří 214 kardinálů, z nichž 114 má právo volit papeže.

Pohřební obřady kardinála Giovanniho Coppy začnou ve středu 18. května v 15 hodin u oltáře katedry ve Vatikánské bazilice. Liturgii bude sloužit děkan kardinálského sboru, kardinál Angelo Sodano, spolu s dalšími kardinály, arcibiskupy a biskupy. V závěru eucharistické slavnosti bude Svatý otec František předsedat obřadům Ultima Commendatio a Valedictio (tedy poslední rozloučení).
Papežský ceremoniář mons. Guido Marini ve zvláštní nótě upozorňuje, že kardinálové, arcibiskupové a biskupové, kteří si přejí koncelebrovat, se mají dostavit ve 14.30 do sakristie Vatikánské baziliky. Kardinálové mají s sebou přinést bílou damaskovanou mitru, zatímco arcibiskupové a biskupové bílou jednoduchou mitru.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.