Eucharistie ke cti sv. Vojtěcha ve vatikánské bazilice

23.4.2016 

Nad hrobem sv. Jana Pavla II. ve Vatikánské bazilice předsedal dnes dopoledne kardinál Miloslav Vlk slavnostní mši svaté ke cti sv. Vojtěcha. Impuls k jejímu konání vyšel z Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci, jak v souvislosti s ročním předsednictvím našeho státu Visegrádské skupině, tak u příležitosti 1060. výročí narození sv. Vojtěcha, které připadá na letošní rok. Ke společné oslavě byli proto přizvání církevní i laičtí představitelé České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Svatí spojují Evropu, kázal kardinál Vlk, emeritní pražský arcibiskup, a tedy i jeden z Vojtěchových nástupců na biskupském stolci. Právě Vojtěchovi patří titul Evropana plným právem. Na biskupa byl vysvěcen v italské Veroně, pobýval v Římě, udělil biřmování pozdějšímu uherskému králi Štěpánovi, pokřtil město Gdaňsk a nad jeho hrobem v Hnězdnu vznikla první polská arcidiecéze, v jejímž čele stál Vojtěchův bratr Radim. Kardinál Miloslav Vlk:

Svatý Vojtěch budoval Evropu s Otou III. Společně utvářeli její křesťanské kořeny. Svatý Vojtěch to dělal doma ve své rozsáhlé diecézi, kam patřilo Slezko a kousek Slovenska. Chodil křtít také do Maďarska. Biřmoval Gejzova syna Štěpána, pozdějšího slavného uherského krále, takže svatí nás spojují. A svatý Vojtěch udělal pro tuto visegrádskou čtyřku hodně tím, že rozšiřoval a prohluboval hodnotové a duchovní kořeny. Tohle všechno jsme si tedy nyní mohli uvědomit. Dnešní Evropa, přestože má tolik prostředků komunikace, nestojí si dnes tak pevně jako před tisíci lety, kdy svatý Vojtěch cestoval po Evropě. Duchovní a hodnotové základy, jež tehdy budoval, dnešní Evropě chybí.

Zakořenit život v Kristu a postavit ho na hodnotách, které hlásal Vojtěch, v tom je totiž perspektiva pro budoucnost, jakkoliv je 1000 let stará – znělo závěrečné přání kardinála Vlka.

Dnešní eucharistické slavnosti předcházel včera večer koncert pod záštitou ambasád všech čtyř zmíněných zemí. V San Stefano Rotondo, nádherném římském kostele z 5. století na římském pahorku Celiu, vystoupilo Collegium Hortensis, vokálně instrumentální soubor z Teplic. Mezi přednesenými díly byla premiéra hymnu na sv. Vojtěcha od dirigenta Collegia Jana Zástěry. Soubor hudebně doprovil také liturgii v Bazilice sv. Petra. Ještě doznívaly tóny závěrečného Aleluja z Haendlova Mesiáše, když jsme se na velvyslance ČR u Svatého stolce Pavla Vošalíka obrátili s otázkou v čem spatřuje odkaz sv. Vojtěcha pro dnešní dobu:

Dnes jsme zde jako visegradská skupina. Myslím si, že bychom obtížně hledali postavu , a ne jen historickou, ale hlavně duchovní a hodnotovou postavu, která by dávala smysl visegrádskému uskupení a která by ji vysvětlovala nejen jako něco, co je technicky a diplomaticky a funkční, ale něco, co skutečně dává společné kořeny a co by z nich mělo nadále společně růst. A jestliže pan kardinál dnes zmínil, že připomínka svatého Vojtěcha by se mohla stát určitou tradicí pro tento náš region, tak doufám, že někdo z mých kolegů, kteří po mně převezmou přednictví této skupiny zde v Římě, si vezmou k srdci a že snad příští rok opět sejdeme tady u hrobu Jana Pavla II. A znovu si připomeneme, co jsou naše společné hodnoty a co nás po více jak tisíci letech spojuje.

Myslíte tedy, že ačkoli to nebylo oficiálně definováno, tak svatý Vojtěch je patronem visegrádské skupiny?

Víte, já si myslím, že čekání na nějaké oficiální uznání nemá smysl. Pokud to tak necítíme, tak to žádná oficiální proklamace neudělá. Já to tak cítím. A spontánní reakce mých kolegů velvyslanců Slovenska, Polska a Maďarska na tuto iniciativu mne utvrzuje v tom, že to tak všichni čtyři cítíme a že skutečně závisí jenom na nás. Nemyslím teď jenom velvyslance, ale naše národy. Pokud přijmou sv. Vojtěcha a přihlásí se k jeho hodnotám a ponesou si ho jako svého patrona, tak na to nepotřebujeme žádný glejt. Cítíme-li to tak, pak tím patronem určitě je. Pro mne tedy tímto patronem zcela určitě je.

Říká velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Pavel Vošalík.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.