Papež: Rodina je kolébkou charity

21.4.2016 

Papež František dnes přijal účastníky 38. národního sjezdu italských diecézních Charit. Více než 600 charitních pracovníků ze 174 italských diecézí v těchto dnech jedná v Sacrofanu poblíž Říma. V úvodu své promluvy Petrův nástupce připomenul, že dnešní audience se pojí k 45. výročí vzniku italské Charity z podnětu bl. Pavla VI. Tento papež zamýšlel Charitu jako církevní instituci pastoračního a výchovného rázu, zdůraznil František.

“Vaše výchovné poslání, jehož cílem je společenství s církví a stále širší služba, vyžaduje úsilí konkrétní lásky vůči každému člověku, za přednostní volby chudých lidí, ve kterých sám Ježíš prosí o pomoc a blízkost. Tato láska se vyjadřuje gesty a znameními, která jsou „vlastní pedagogické fuknci, jakou má Charita na všech úrovních“, zdůraznil můj předchůdce Benedikt XVI a dodal: Pěstujte zejména kvalitu svého díla (…) a dovolte mu, aby takříkajíc promluvilo. Dbejte na jeho vnitřní motivaci a svědectví, které z něj vyzařuje. Vaše dílo se totiž rodí z víry“ (Promluva k italské Charitě u příležitosti 40. výročí založení, 24.11.2011).“

V kontextu dnešní rozporuplné doby má Charita náročný, avšak zásadní úkol – hledět si toho, aby se charitativní úsilí stalo závazkem pro každého člověka, aby se celé křesťanské společenství stávalo subjektem charity. V tomto směru papež poukázal zejména na formaci dobrovolníků.

“Povzbuzujte celé společenství, aby rostlo v lásce a dokázalo nacházet nové cesty, jak se přiblížit k chudým lidem, jak rozpoznávat a řešit útisk milionů bratří v Itálii, Evropě i světě. (…) Stejně tak jsou důležité vaše podněty na adresu státních institucí a v zájmu příslušné legislativy, která by chránila obecné dobro a nejslabší společenské vrstvy.“

Kromě každodenní terénní práce má Charita vychovávat k uctivému a bratrskému setkávání kultur a civilizací a k péči o životní prostředí, jak to vyplývá z jejích stanov, zdůraznil dále papež František.

“Houževnatě, trpělivě a vytrvale podporujte společenství, která vedou dialog, abychom prožívali konflikty v evangelním stylu – tedy nikoli jejich popíráním, nýbrž jako příležitost k růstu a smíření. V tom spočívá pokoj, který pro nás Kristus vydobyl a který jsme zváni nést dál. Kéž se vždy můžete chlubit tím, že se chcete dobrat příčin chudoby a snažit se je odstranit. Kéž se pyšníte snahou o předcházení marginalizace, zásahem vůči mechanismům, které působí nespravedlnost, popíráním jakékoli struktury hříchu. Za tímto účelem je nutné vychovávat skupiny i jednotlivce k vědomému životnímu stylu, který obnáší odpovědnost jedněch za druhé.“

Celosvětové problémy dnes zasévají strach a nerovnost, vedou k finančním spekulacím a válkám, podotkl dále papež a poukázal na migrační fenomén. Jak řekl, jeho kritické aspekty je nezbytné řešit účelně uspořádanou a dalekozrakou politikou. Navzdory tomu je migrace bohatstvím a zdrojem.

“Proto je velice cenná vaše práce, která, kromě solidárního přístupu, dává přednost intergraci cizího a italského obyvatelstva. A to tím, že svým pracovníkům poskytujete kulturní a profesionální nástroje, které jsou přiměřené složitosti tohoto jevu a jeho zvláštnostem.“

Jak zaznělo na setkání italských Charit, pětinu uprchlíků a žadatelů o azyl na území Itálie, tedy celkem 23 tisíc lidí, hostí katolická církev v rámci farností, řeholních institutů a rodin. A právě na poslání rodiny papež upozornil v závěru své promluvy. Jak řekl, rodina je kolébkou charity.

“Kéž je v dnešním složitém a vzájemně propojeném světě vaše milosrdenství pozorné a informované, konkrétní a kompetentní, schopné analýzy, šetření, studia a reflexe, osobní, ale také společné, důvěryhodné díky důslednosti evangelního svědectví a zároveň organizované a formované. A jeho služba ať je stále cílenější, zodpovědná, koordinovaná, schopná spolupráce a inovace, (…) a všem otevřená; ať dbá na zapojení těch nejposlednějších a nejchudších do společenství, jehož vrcholným okamžikem je nedělní eucharistie. Bůh totiž rozhodně staví chudé lidi před naši církev, aby rostla v lásce a věrnosti“

Loučil se papež s pracovníky italských diecézních Charit.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.