Počítám s vámi

12.9.2008 

Benedikt XVI. k mládeži

Drazí mladí,
po modlitebním usebrání při nešporách v Notre-Dome mne zdravíte s nadšením, kterým dotváříte slavnostní a milou podobu tohoto setkání. Připomíná mi to onu nezapomenutelnou událost z letošního července v Sydney, kde jste se někteří z vás účastnili Světových dní mládeže. Dnes večer bych k vám chtěl promluvit o dvou věcech, které spolu hluboce souvisí a představují opravdový poklad, k němuž můžete upnout své srdce (srov. Mt 6,21).

První se pojí s tématem, zvoleným pro Sydney. Je to také téma vaší modlitební vigilie, která za chvíli začne. Jde o úryvek ze Skutků apoštolů, z knihy, kterou někteří právem nazývají evangeliem Ducha Svatého: ?Až na vás sestoupí Duch Svatý, dostanete moc a budete mými svědky? (Sk 1,8). Sydney pomohlo mnoha mladým objevit důležitost Ducha Svatého v životě křesťana. Duch nás uvádí do důvěrného vztahu s Bohem, v němž je pramen každého autentického lidského bohatství. Vy všichni hledáte pravdu a chcete ji žít. Touto pravdou je Kristus. On je jedinou Cestou, jedinou Pravdou a pravým Životem. Následovat Krista znamená vykročit, jak někdy říkají žalmy. Cesta pravdy je jediná a zároveň mnohotvárná podle různých charismat, jako je pravda jediná a zároveň nevyčerpatelně bohatá. Svěřte se Duchu Svatému, abyste mohli objevit Krista. Duch je nezbytným vůdcem v modlitbě, duší naší naděje a pramenem pravé radosti.

K prohloubení těchto pravd víry vás vybízím, abyste rozjímali o velikosti svátosti biřmování, kterou jste obdrželi a která vás uvádí do života zralé víry. Je důležité tuto svátost chápat stále lépe, ověřovat kvalitu a hloubku vlastní víry a posilovat ji. Duch Svatý vás přiblíží tajemství Boha a dá vám pochopit, kdo je Bůh. On vás zve, abyste ve svém bližním viděli bratra, kterého vám Bůh daroval, abyste žili ve společenství s ním lidsky i duchovně, tedy abyste žili v církvi. Tím, že vám zjevuje, kdo je Kristus, jenž pro nás zemřel a vstal z mrtvých, vás vybízí ke svědectví. Jste ve věku obětavosti. Je nezbytně nutné, abyste kolem sebe, v rodinách a s přáteli i tam, kde studujete, pracujete a bavíte se, mluvili o Kristu. Nemějte strach! Mějte ?odvahu žít evangelium a smělost jej hlásat? (Poselství mládeži, 20. července 2007). Proto vás vybízím, abyste nacházeli vhodná slova ke hlásání Boha všude kolem a opírali své svědectví o moc Ducha, vzývaného v modlitbě. Neste dobrou zvěst svým vrstevníkům i jiným lidem: zakoušejí citové zmatky, starosti a nejistotu ve vztahu k práci a ke studiu, čelí utrpení a zakoušejí i jedinečné radosti. Dosvědčujte Boha, neboť přestože jste mladí, plně náležíte do katolického společenství díky svému křtu a pro společné vyznání víry (srov. Ef 4,5). Chci vás ujistit, že církev s vámi počítá!

V tomto roce věnovaném svatému Pavlovi bych vám chtěl svěřit další poklad, který byl středem života tohoto strhujícího apoštola. Jde o tajemství kříže. V Lurdech budu v neděli spolu s mnoha poutníky slavit svátek Povýšení svatého Kříže. Mnozí z vás nosí na krku řetízek s křížkem. Také nosím kříž, jako ostatně všichni biskupové. Není to ozdoba ani šperk. Je to drahocenný symbol naší víry, viditelný a hmatatelný znak spojení s Kristem. Svatý Pavel hovoří o kříži jasně na začátku prvního listu Korinťanům. V Korintu žila neklidná a bouřlivá komunita, jež byla vystavena rizikům, přítomným v jejím okolí. Tato nebezpečí jsou podobná těm, která denně poznáváme i my. Budu jich citovat jen pár: kontroverze a spory uvnitř společenství věřících, svody falešných náboženských či filosofických nauk, povrchnost víry a uvolněná morálka. Sv. Pavel začíná svůj list slovy: ?Ti ovšem, kteří jdou k záhubě, považují nauku o kříži za hloupost. My však, kteří budeme zachráněni, víme, že tím Bůh projevil svou moc? (1 Kor 1,18). Potom apoštol ukazuje jeden zvláštní protiklad existující mezi moudrostí a bláznovstvím podle Boha a podle lidí. Mluví o tom, když připomíná založení církve v Korintu, a pak v souvislosti s vlastním kázáním. Končí tím, že klade důraz na krásu moudrosti Boží, kterou Kristus ? a v jeho šlépějích i jeho apoštolové ? přišli učit svět a křesťany. Tuto tajemnou a skrytou moudrost (srov. 1 Kor 2,7) nám zjevil Duch, protože ?člověk se schopnostmi pouze přirozenými nepřijímá ty pravdy, které pocházejí od Božího Ducha. Zdají se mu hloupé a nemůže je pochopit, protože ty věci se dají pochopit jen s pomocí Ducha? (1 Kor 2,14).

Duch otevírá lidské inteligenci nové horizonty, které ji překračují, a dává jí pochopit, že jediná pravá moudrost spočívá ve velikosti Krista. Pro křesťany je kříž symbolem moudrosti Boha a jeho nekonečné lásky, zjevené spasitelským darem Krista zabitého a vzkříšeného pro život světa, pro život každého a každé z vás. Kéž vás tento převratný objev vybídne k respektu a úctě ke kříži! On je nejenom znamením vašeho života v Bohu a vaší spásy, ale je také ? jak víte ? němým svědkem utrpení lidí a zároveň jedinečným a drahocenným výrazem všech jejich nadějí. Drazí mladí, vím, že úcta ke kříži vyvolává někdy posměch a také pronásledování. Kříž do jisté míry zpochybňuje lidské bezpečí, ale také, a zejména, zabezpečuje milost Boží a potvrzuje naši spásu. Tento večer vám svěřuji Kristův kříž. Duch Svatý vám dá pochopit tajemství lásky, abyste pak spolu se sv. Pavlem zvolali: ?Ať je daleko ode mne, abych se chlubil něčím jiným než křížem našeho Pána Ježíše Krista, kterým je pro mě ukřižován svět a já světu? (Gal 6,14). Pavel pochopil Ježíšovo ? zdánlivě paradoxní ? slovo, podle něhož darováním (?ztrátou?) života lze vlastní život najít (srov. Mk 8,35; Jan 12,24), a vyvodil z toho, že kříž vyjadřuje základní zákon lásky, dokonalou formuli pravého života. Kéž prohloubení tajemství kříže pomůže některým z vás objevit povolání zcela sloužit Kristu v kněžském či řeholním životě!

Nastal čas zahájení modlitební vigilie, k níž jste se dnes večer sešli. Nezapomeňte na dvě drahocenné věci, které vám papež dnes večer prezentoval: Duch Svatý a kříž! Chtěl bych vám na závěr ještě jednou říci, že s vámi počítám, drazí mladí, a přál bych si, abyste dnes i zítra zakoušeli v církvi váženost a vroucnost! Kéž vás Bůh denně provází a žehná vám, vašim rodinám a vašim přátelům. Ze srdce rád uděluji apoštolské požehnání vám i všem mladým lidem Francie.

přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.