Kardinál Comastri: Jan Pavel II. měl odvahu držet současně světlo milosrdenství i pravdy

2.4.2016 

Na dnešek připadá 11. výročí smrti sv. Jana Pavla II. Letos připadá na vigílii svátku Božího milosrdenství, ustanového tímto papežem, právě tak, jako tomu bylo v den jeho odchodu do Otcova domu, 2. dubna 2005. Na Jana Pavla II. jako na svědka Božího milosrdenství vzpomíná kardinál Angelo Comastri, generální vikář pro Vatikánský stát:

„Svědectví o milosrdenství u Jana Pavla II. bych shrnul do dvou okruhů: jednak až heroické odpuštění a pak hlásání pravdy. Odpuštění a pravda jsou totiž dvě světla, mající původ v milosrdenství. Představte si, že ihned po atentátu, ještě když ležel v tratolišti krve, jakmile se trochu vrátil k vědomí, jeho první slova byla: „Odpouštím bratru, který na mě vystřelil. Nazývat v takové chvíli Alí Aĝcu bratrem, vyžaduje pořádnou odvahu a víru, je to krásné svědectví. Ale nejde jen o to. Když se papež uzdravil, neorganizoval protesty, stávky a pomstu – pouze modlitbu. Modlitba a odpuštění. V tom se ukazuje krásná tvář katolicismu.
Je tu však ještě druhá věc, totiž pravda. Jan Pavel II. nechal zazářit toto světlo ve třech úžasných encyklikách a v mnoha promluvách. Jsou to encykliky
Veritatis splendor, Evangelium vitae a Fides et ratio. Jan Pavel II. vykřičel pravdu, protože pravda je službou milosrdenství! Hřích je zlo a působí zlo! A nezapomínejme, že milosrdný Ježíš je tím, kdo řekl: „Přišel jsem pro hříšníky...“, ale dodal také: „aby se obrátili“. Jan Pavel II. měl odvahu držet zažehnutá obě tato světla: světlo odpuštění, protože Bůh je vždy připraven odpouštět, jak velmi často opakuje papež František: Bůh je vždy připraven odpustit! Ale pozor, Boží odpuštění nastává tehdy, když se srdce otevře“.

Dnešní člověk a svět velice potřebují milosrdenství, napsal sv. Jan Pavel II. hned ve své druhé encyklice v roce 1980, kterou nazval Dives in misericordia.

„Dnešní svět si uvědomuje, že vědecký pokrok nestačí k tomu, aby lidstvo bylo šťastnější. Člověk potřebuje pravdu, která naplňuje jeho srdce, potřebuje lásku, která uzdravuje rány, a milosrdenství, které uzdravuje. A to dokáže jedině Milosrdenství Boží. Právě proto je v této chvíli zvláště naléhavé a nutné hlásat zraněnému lidstvu Milosrdenství, jak rád říká papež František. Zvěst o tom, že Bůh je milosrdný, je nepochybně mimořádným lékem. Moderní člověk, který věřil, že může být nadčlověkem, jak si to představoval Nietzsche, si náhle všímá, že je ubohým člověkem, který potřebuje milosrdnou Boží ruku. Proto je hlásání milosrdenství mimořádně aktuální. Tak to chápal papež Jan Pavel II., tak to chápal papež Benedikt a papež František z toho učinil – můžeme říci – heslo svého pontifikátu.“
– říká kardinál Angelo Comastri, generální vikář pro Vatikánský stát.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.