Tři roky kázání z Domu sv. Marty

22.3.2016 

22. března před třemi roky sloužil papež František poprvé mši v kapli Domu sv. Marty za účasti lidu, tvořeného tehdy vatikánskými zahradníky a popeláři, a pronesl přitom první ze svých kázání spatra, bez připraveného textu. Tato kázání jsou přinášena ve dvou souběžných verzích. Literární, kterou zpracovává italská redakce deníku L´Osservatore Romano, a rozhlasové verzi zpracovávané italskou redakcí Vatikánského rozhlasu. Tak o tom rozhodl sám papež, když jej jeho nejbližší spolupracovníci žádali o možnost zaznamenávat tyto promluvy. Redakce obou zmíněných vatikánských médiích se přitom drží zvukové nahrávky pořízené Vatikánským rozhlasem, z níž jsou tři delší úryvky archivovány ve zvukové podobě.
Jeden z pravidelných redaktorů papežových homilií, Alessandro Gisotti z italské sekce Vatikánského rozhlasu, hovořil s argentinskou novinářkou-vatikanistkou, Elisabettou Piqué, právě o fenoménu těchto papežských homilií, které jsou patrně nejosobitejším projevem Františkova pontifikátu:

Podle mne jejich úspěch spočívá v mimořádné papežově sdělnosti. Všichni rozumějí, co chce papež říci, a jsou sledovány v celém světě. Sledují je v celém světě, a to nejenom věřící. Dává ožít evangeliu, ukazuje jeho podstatu a vysvětluje ho srozumitelně a přístupně pro všechny; spojuje evangelium s děním v dnešním světě a tak oslovuje srdce lidí. V této souvislosti lze zmínit, že tato papežova kázání vycházejí v celém světě také knižně. Jsou jádrem tohoto pontifikátu, který je návratem k tomu, co je podstatné.

Mnohá sdělení Františkova pontifikátu a některé jeho myšlenky se rodí právě při ranních homiliích v Domě sv. Marty...

Ano, to všechno potvrzuje, proč my žurnalisté a nejenom žurnalisté, ale každý kdo se zajímá o Vatikán, ví, že nejprve musí sledovat kázání od svaté Marty. Odtud vychází jádro poselství tohoto papeže.

Homilie od svaté Marty jsou také velkým příkladem komunikace a sdílení a jsou velice populární na sociálních sítích...

To myslím také odráží dobu, ve které žijeme, a myslím, že tento papež ji dobře zná, což dokazuje také to, jak velkému zájmu se těší např. na Instagramu... Třebaže během jedné tiskovky na palubě letadla prohlásil, že si připadá jako z prehistorické doby, pokud jde o tyto sítě, uvědomuje si, že žijeme v jediném světě, kde tyto sítě existují, a proto chápe, že jeho poselství musí být pochopitelné tak, aby mu rozumělo i dítě. Tím se také vysvětluje, proč má na sociálních sítích papež úspěch.

Znala jsi Jorge Maria Bergoglia mnohem dříve než byl zvolen papežem. Jaké vzpomínky máš na jeho kázání z Buenos Aires? Vidíš rozdíly anebo je ve výrazech a obrazech, které používá kontinuita?

Myslím, že zde existuje mimořádná kontinuita. Musím říci, že pro něho bylo vždycky charakteristické, že jako kněz poutavě káže. Pamatují si to také lidé, kterým je dnes 40 let a poznali otce Jorgeho, když je učil katechismus anebo připravoval na sv. přijímání. Byl vždy mimořádným kazatelem, který činil evangelium srozumitelným a aktuálním. Myslím, že tento dar měl od začátku a že měl tuto sdělnost ještě před tím než se stal knězem, totiž jako učitel literatury na koleji Neposkvrněného Početí v Santa Fé. Studenti si ho pamatují jako velkého učitele, který umožňoval růst a učil přemýšlet. Myslím, že to je schopnost, kterou měl odjakživa. Jako papež má samozřejmě navíc inspiraci Ducha svatého, který jej podporuje, ale umění komunikovat, vysvětlovat a dosáhnout k srdci lidí je dar, který měl patrně vždycky.

Říká Elisabetta Piqué, argentinská žurnalistka a životopiskyně Jorge Maria Bergoglia.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.