Jan Pavel II.: čím méně sil mám, tím více cítím sílu modlitby

8.9.2004 

?Boží jméno je pokoj. Kdo používá svaté Boží jméno, aby požehnal válku a terorismus, zlořečí i tomu, za co bojuje, a vzdaluje se od Boha? ? čteme v závěrečném apelu mezináboženského setkání, které ve dnech 5.-7. září pořádala v Miláně komunita Sant´Egidio. Zástupci všech velkých světových náboženství ze 60-ti zemí světa prohlašují, že ?sestoupili do hloubky svých náboženských tradic?, naslouchali modlitbě těch, kdo volají po solidaritě, kdo trpí hladem nebo žízní, jsou ohroženi válkou, terorismem, nebo jsou nakaženi Aids. Prohlašují, že společně znovu objevili nezastupitelnou sílu modlitby.

Hlavním bodem závěrečného prohlášení je odsouzení terorismu a válek, jako cesty k sebezničení lidstva. Člověk, který se jim propůjčí se totiž připojuje ke zlu, s nímž chtěl bojovat. ?Kdo sahá k násilí, diskredituje svou věc. Kdo si myslí, že jen větší násilí je odpovědí na křivdu, kterou trpí, přehlíží nenávist, k jejímuž nakupení přispívá a která spočine také na generacích jeho dětí. Svět bez válek a bez teroru je možný? ? čteme v milánském apelu ze setkání Náboženství a kultury. Účastníci setkání povzbuzují k novému humanismu. K němu má vést odvaha živená vírou, která posvátně váže člověka ke světu druhých lidí. Nástrojem má být především dialog, který je ?uměním odvážných?; činí z cizinců přátele, uzdravuje zranění, obnovuje a umožňuje společný život.

Neochvějná víra, že mír je vždycky možný, zazněla také v listu Jana Pavla II., který účastníkům XVIII. Setkání ?Náboženství a kultury?, přednesl včera večer kardinál Walter Kasper, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů. ?Vždy je nutné spolupracovat na vykořenění zárodků hořkosti a neporozumění, které jsou přítomny v kultuře a v životě, stejně jako vůle dominovat nad druhým, arogance vlastního zájmu a pohrdání identitou ostatních.? ? právě v těchto sklonech jsou příčiny příštího násilí a válek. Konflikt však nikdy není nevyhnutelný! ? píše Svatý otec. Úkolem náboženství je vést všechny lidi k tomuto vědomí, které je darem Božím a plodem historické zkušenosti. Jan Pavel II. ho nazývá také ?duchem Assisi?, který je dnešnímu světu nad jiné potřebný. Má vést podněcovat náboženství, aby přispívala k upevňování nového humanismu. Křesťany utěšuje Svatý otec slovy Písma. Ježíš totiž přichází jako dárce pokoje, který není z tohoto světa a povzbuzuje k odvaze. ?Chtěl bych se však obrátit ke všem s prosbou, aby se neuchylovali k logice násilí, pomsty a nenávisti, nýbrž aby vytrvali v dialogu. Je nutné zlomit onen smrtonosný řetězec, který svazuje a zkrvavuje příliš mnoho částí naší planety. Věřící všech náboženství mohou v této věci učinit mnoho? ? napsal Jan Pavel II.

V souvislosti s blížícím se výročím americké tragédie 11. září 2001 papež označuje za nezpochybnitelné, že proti teroristům rozsévajícím smrt je třeba postupovat s rozhodností. Stejně tak považuje za nezbytné vykořeňovat všechno, co může teror podporovat: na prvním místě bídu, zoufalství a prázdnotu srdcí. ?Nesmíme dovolit, aby převládl strach, který vede k uzavřenosti v sobě samých a k posílení egoismu jednotlivců i skupin.? ? vyzývá Svatý otec.

V souvislosti s válkou v Iráku připomíná, že válka vždy rozevírá propasti zla, ve válce neexistuje logika, všechno je možné. Proto je válka vždy prohrou rozumu a lidskosti. Nikdy více válku ? opakuje Svatý otec a dodává: ?V Assisi jsem v říjnu roku 1986 vyzval zástupce všech náboženství, aby se spojili jeden vedle druhého ve vzývání boha o mír. Dnes jsem o tom přesvědčen ještě více než dříve: s tím, jak mi ubývá tělesných sil, cítím ještě daleko výrazněji sílu modlitby.? ? napsal v listu účastníkům setkání ?Náboženství a kultury? Jan Pavel II.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.