Za poslední dva roky zmizelo deset tisíc nezletilých migrantů

4.2.2016 

Evropský policejní úřad (Europol) upozornil na osud nezletilých uprchlíků, kteří vstupují do Evropy. Podle Briana Donalda, ředitele Europolu, zmizelo za poslední dva roky deset tisíc migrantů ve věku 10-18 let. Nelze vyloučit, že skončili v rukou kriminálních a teroristických organizací. Tento zdánlivě okrajový jev migrace přitom není nic nového – už před půldruhým rokem list Guardian otiskl obsáhlou reportáž o sexuálním zneužívání těchto dětí a otrocké práci nezletilých migrantů. Počet dětí, které na cestě nikdo nedoprovází, přitom stále roste, potvrzuje pro naše mikrofony Michele Prosperi, zaměstnanec humanitární organizace Save the Children:

“Europol bije na poplach kvůli nedoprovázeným nezletilým migrantům, většinou chlapcům, z nichž někteří jsou ještě malí – ve věku 11,12,13 let. Podle údajů italského ministerstva vnitra se v loňském roce v Itálii vylodilo 12 727 nezletilých bez doprovodu. Z toho téměř 5000 míří do jiných evropských zemí, a proto odmítají registraci v Itálii. Nevstupují tudíž do přijímajího systému, nýbrž navazují kontakty se sítěmi obchodníků s lidmi, aby ihned mohli pokračovat v cestě. Právě tito nezletilí by měli být mnohem více chráněni, protože bez opory dospělých lidí jsou vystaveni mnohem většímu riziku násilí a zneužití. Při přechodu hranic a dočasném pobytu jsou nuceni k neustálému skrývání. Neexistuje systém, který by dokázal zjistit, zda tito nezletilí skutečně dorazili do cílových zemí. Tyto údaje nikdo nemá. Jeví se to tak, že stojíme před neviditelnou realitou, která ovšem není vůbec zanedbatelná.“

Italské ministerstvo zahraničí ujišťuje, že zejména v případě starších chlapců jejich zmizení neznamená prostituci či nucenou práci. Ochráncem nezletilých migrantů je podle italského práva stát, který však nedokáže zvládat jejich nápor. Než je migrační úřady dokáží zapojit do školní docházky a dát k adopci, zůstávají nezletilí dlouhou dobu ve zcela nevhodných strukturách, odkud jich zhruba třetina mizí beze stopy. Mnozí z nich prostitucí splácejí dluh za přepravu do Itálie, děti do 14 let jsou pak velmi cenné pro zločinecké organizace, protože nenesou trestní odpovědnost. Nemluvě o otrocké práci nezletilých migrantů v italském zemědělství. Je tu nějaké řešení?

“Kupříkladu by se mohly zjednodušit a více podporovat procedury slučování rodin – pro ty z nezletilých migrantů, kteří mají tuto možnost. Anebo vytvořit mechanismy přemisťování mezi přijímacími strukturami, aby tito mladiství mohli bezpečně a pod právní ochranou docestovat do cílové země. To by byla žádoucí reakce.“

Vysvětluje zaměstnanec největší humanitární organizace na podporu dětí, Save the Children, která navzdory mnoha omezením působí také v zemích sousedících se Sýrii.

“Sýrii hrozí, že z ní vymizí celá jedna generace. Počet obětí mezi civilním obyvatelstvem, včetně dětí, denně narůstá – jak v obléhaných městech, tak ve válečných zónách i kvůli nedostatku potravin a léků. Naše organizace významně podporuje dětské uprchlíky v zemích sousedících se Sýrií, protože prostředky uvolněné mezinárodním společenstvím nejsou vůbec dostačující. V tuto chvíli je však situace velmi kritická, co se týče možnosti dodávat další pomoc, potraviny a péči milionům uprchlíků v zemích kolem Sýrie. Jsme svědky rozsáhlé humanitární krize, jakou jsme nezažili od druhé světové války.“

Na slova humanitárního pracovníka navazuje žádost Charity z Libanonu a z řady evropských zemí, adresovaná současné londýnské konferenci o humanitární krizi v Sýrii. Charitní sdružení požadují po mezinárodních donátorech, aby se zasadili o ukončení války v Sýrii, a tím zabránili dalšímu zhoršování humanitární krize.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.