Biskup z Aleppa: Na terorismu není nic lidského, ani náboženského

25.1.2016 

Italské společenství Sant´Egidio uspořádalo o minulém víkendu modlitební vigilii za mír v Sýrii v římském kostele Panny Marie v Zátibeří. Vedl ji arcibiskup arménské apoštolské církve z Aleppa, mons. Shahan Sarkissian, který pro naše mikrofony řekl:

“V Aleppu trvá tragický stav a člověk, který město neznal před bombardováním, si dnes nemůže představit, jak vypadalo. Nemáme vodu, elektrický proud, nefunguje spojení. Benzín došel, a proto užíváme na vytápění škol a domů naftu. Lidé opravdu velmi trpí. V okolí města mezi sebou bojují různé ozbrojené skupiny. Jediným únikovým bodem je stará a úzká silnice, ale i ta občas bývá uzavřena. Bohužel je tam také Islámský stát, který nahání strach. Přesto si myslím, že západní média přehánějí, když popisují moc Islámského státu. Ačkoli je pravda, že toto uskupení dorazilo až k nám a vykonalo teroristické činy.“

Co lidé nejvíce potřebují?

“Jsou to čtyři druhy nezbytné pomoci. Za prvé potraviny, za druhé zdravotní péče – která je opravdu zásadní, protože mnozí lékaři opustili zemi – dále oprava poškozených budov a za čtvrté vzdělání. Pomáháme mladým lidem, aby si mohli koupit školní potřeby a platíme učitele.“

V Aleppu žije jedenáct křesťanských společenství. Jaké jsou vztahy mezi nimi navzájem a s muslimskou komunitou?

“Za situace, která nastala, se křesťanské společenství sjednotilo. Zakoušíme ekumenické bratrství mezi církvemi – nejenom na nejvyšší úrovni mezi biskupy, nýbrž také mezi běžnými lidmi. Totéž platí pro vztahy křesťanů k muslimům. Myslím, že válkou se tu hodně změnilo. Jednoho dne bude vhodné, abychom si promluvili o všech těchto změnách – tedy nejenom o ničení země a jejích staveb, ale také o změnách mentality. Nevzpomínám si, že by tu před válkou existovala nějaká ghetta – křesťané a muslimové žili společně, některé čtvrti byly nicméně typicky křesťanské s kostely a podobně. Nyní se však lidé promísili natolik, že v jedné budově můžete najít křesťany, muslimy, jiné menšiny, obyvatele z různých syrských krajů, a nejenom z města.“

Co je podle vašeho soudu zapotřebí, aby válka skončila?

“Musí zde být nějaké řešení – a to nikoli vojenské, nýbrž politické. V katolické církvi se před volbou papeže schází konkláve. Také v Sýrii je nutné svolat všechny syrské představitele, aby sami mezi sebou nalezli řešení. To, co navrhuje bezpečnostní rada OSN, není dostačující. O míru nicméně nelze diskutovat s teroristy. Terorismus nemá nic společného s vírou ani kulturou. Nemá žádné krédo, je to čiré násilí. Není na něm nic lidského ani náboženského. Terorismus je třeba vykořenit.“

uvedl arcibiskup arménské apoštolské církve ze syrského Aleppa.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.