Petrův nástupce vyzval k „novému humanismu práce“

16.1.2016 

Papež František dnes opět upozornil na nezaměstnanost mladých lidí v Evropě. Učinil tak při audienci pro členy italského Křesťanského hnutí pracujících, které přijal v aule Pavla VI. Ve své promluvě kritizoval vykořisťování a otrockou práci a vyzval k „novému humanismu práce“.

Svatý otec se na audienci dostavil se zpožděním a požádal přítomné o prominutí. Pracující z celé Itálie se svými rodinami pak nicméně z jeho slov vnímali velkou účast a zanícení jako pokaždé, když se jedná o téma práce a lidské důstojnosti.

“Je třeba vychovávat k novému «humanismu práce». Žijeme totiž v době, kdy se pracujících zneužívá, v čase, kdy práce neslouží lidské důstojnosti, nýbrž zotročuje. Musíme proto vést k novému humanismu práce, jehož středem je člověk, a nikoli zisk, kde hospodářství slouží člověku, a nikoli člověka využívá.“

Papež dále varoval před prací na černo, která je v Itálii velmi rozšířená. V pracovním prostředí – a vůbec ve všech životních oblastech – je nezbytné vychovávat k poctivosti, byť je to náročná cesta. Obchodování s morálkou není hodné člověka, neboť svazuje jeho srdce.

“Vzniká tak falešná a škodlivá mentalita, kterou je třeba potírat – totiž nelegálnost, vedoucí ke zkaženosti člověka i celé společnosti. Ilegalita je jako skrytá chobotnice, který svými chapadly uchvacuje, působí otravu, znečišťuje a činí mnoho zla. Stejně jako svatý Josef vyučil Ježíše tesařství, jste také vy povoláni, abyste mladým generacím pomohli objevit krásu skutečně lidské práce.“

Práce by měla lidi sbližovat, nikoli oddalovat, uvedl papež další hledisko pracovního života – totiž sdílení.

“Trávíme v zaměstnání tolik hodin denně, že by to měla být příležitost ke sdílení každodenních problémů a zájmu o naše spolupracovníky. Přítomnost druhých lidí máme přijímat jako dar a jako zodpovědnost.“

„Kdo nechce pracovat, ať nejí“ (2 Sol 3,10), citoval papež jasné a důrazné pravidlo apoštola Pavla. Také v jeho době tedy existovali takoví lidé, pro které pracovali jiní, komentoval. Dnes naopak mnozí lidé chtějí pracovat, ale není jim to umožněno. V některých evropských zemích dosahuje nezaměstnanost mládeže až padesáti procent.

“Co ale dělá mladý člověk, který nemůže pracovat, a jak končí? V závislosti na návykových látkách, psychiatrické nemoci, sebevraždou. Statistiky sebevražd u mladých lidí se nezveřejňují. Toto je skutečné drama – drama lidí, které naše doba nově vydědila.“

Mladým lidem, kteří bez bydlení a práce nemohou založit rodinu, neposlouží žádné kázání. Je nutné jim konkrétně pomoci, dodat jim naději a útěchu, zdůraznil papež František na závěr.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.