Papež požehnal tříkrálové koledníky: Znal naše jména!

2.1.2016 

Novoroční bohoslužby v bazilice sv. Petra se již podvanácté účastnili tříkráloví koledníci z Německa. Takzvaní Sternsinger tentokrát přijeli z eichstättské diecéze. Dvanáctiletí Charlotte a Ulrich spolu s desetiletým Stefanem v historických kostýmech Svatému otci přinesli obětní dary, krátce s ním promluvili a přijali požehnání. Jak poté děti sdělily Vatikánskému rozhlasu, velmi je překvapilo, že je papež oslovil jménem. Kromě eucharistických darů navíc papeži Františkovi přinesli truhličku s několika desítkami velmi osobních dopisů od německých dětí. Malí koledníci zastoupili více než 330 tisíc svých kamarádů, kteří v těchto dnech obcházejí německými diecézemi a za zpěvu přinášejí do domácností radostné poselství o Kristově narození. Zároveň vybírají příspěvky do sbírky, která je letos věnována potřebným dětem v Bolívii.

Petrův nástupce pak „zpěváčky betlémské hvězdy“ zvláště pozdravil ještě po polední modlitbě Anděl Páně a poděkoval dětem a mladým lidem v Německu i Rakousku, že jim nejsou lhostejné osudy jejich vrstevníků v jiných částech světa. Po požehnání na Svatopetrském náměstí jej malí koledníci nesli dále a navštívili byty kuriálních kardinálů Müllera a Kaspera, aby je označili letošní doporučenou značkou „20*C+M+B+16“. Německé misijní dílo Sternsinger je světově největší iniciativou, organizovanou samotnými dětmi pro jiné děti v nouzi, a výnos jeho tříkrálové sbírky je rok od roku úspěšnější. Kořeny této charitní akce sahají až do poloviny 19. století, kdy v Cáchách z popudu teprve patnáctileté dívky, Augusty von Sartorius, dcery z blahobytné lékařské rodiny, vznikl první „Spolek svatého dětství“ (1846). Jeho zakladatelka si později zvolila řeholní život, avšak její dílo pokračovalo. Roku 1922 jej papež Pius XI. povýšil na „papežské misijní dílo“ a o několik desetiletí později (1959) byla zahájena tříkrálová sbírka, pořádaná společně se Svazem německé katolické mládeže. Vydobyla si takovou známost, že vloni v prosinci byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví OSN pro vědu, výchovu a kulturu (UNESCO).

Poselství o životu v plnosti (Jan 10,10) roznášejí do domovů také koledníčci v Rakousku i Švýcarsku. Rakouští zpěváci s hvězdou letos vybírají na podpůrné projekty v Indii a jako jejich kolegové v jiných zemích navštěvují kromě domácností také přední politické a církevní představitele. Při jejich tradiční návštěvě vídeňského arcibiskupského paláce zdůraznil kardinál Christoph Schönborn, že také v Rakousku je tříkrálové koledování jednou z nejúspěšnějších sbírek.

“Na jedné straně to ukazuje, že Rakušané mají radost z dávání. Avšak především je to na druhé straně důkaz toho, že myšlenka tříkrálového koledování je geniální. Děti chodí z domu do domu, ze dveří do dveří, sbírají na děti v nouzi a zároveň přinášejí vánoční poselství. Tato myšlenka funguje, je správná a vhodná a nikdy nestárne.“

Soudí vídeňský arcibiskup. Dodejme, že také v České republice začala Tříkrálová sbírka, která potrvá až do 14. ledna.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.