Na celém světě bylo otevřeno více než 10 tisíc Bran milosrdenství Svatého roku

14.12.2015 

Podle přání papeže Františka se na třetí neděli adventní otevřely Svaté brány ve všech katedrálách a dalších zvláštních místech. Bylo jich přes 10 tisíc. Zastavme se u některých z nich, zejména v zemích, kde být křesťany není snadné.

V Ankawě, v diecézi Irbíl v iráckém Kurdistánu, žijí křesťané vyhnaní z Ninivské planiny džihádisty tzv. Islámského státu. Jejich Svatá brána byla otevřena v tamní katedrále sv. Josefa. Svědectví o tom nám podal P. Benham Benaka, syrskokatolický kněz z Mosulu:

„Jak řekl Svatý otec při ohlášení Jubilea, Kristus je milosrdnou tváří Boha. Skutečnost, že jsme Kristovo Tělo, Církev, na nás klade tento úkol: máme být jako Kristus, milosrdní uprostřed světa. Pro nás to není snadné, ba je to přímo obtížné a to velice. Jsme pronásledováni ve společnosti, kterou jsme po tisíciletí budovali. Nyní jsme odmítáni, pronásledováni. Zdá se tedy těžké prožívat zde milosrdenství, ale pro křesťana to není nemožné. Nezbavuje nás to povinnosti otevírat náruč nejen svým bratřím, ale také těm, kdo nás pronásledují. Toto odpuštění však neznamená přijímat další rozpínání zla. To by bylo proti Božímu plánu, který chce přinášet světu mír a lásku. Svatá brána je jako brána srdce každého křesťana, je otevřená míru s druhými, je připravena přijímat je navzdory jejich jednání. Avšak na druhé straně se nesmí zapomínat na spravedlnost, protože jedině ta může zabránit záměrům zlých.“

V neděli odpoledne byla otevřena také Svatá brána v syrském Aleppu (foto). Stalo se tak ve farním kostele sv. Františka, který zázrakem ušel zkáze při útoku 25. října. Hovoří tamní františkánský kněz Abrahim Alsabagh:

„Je to velké znamení lásky těchto křesťanů, kteří tady žijí navzdory nenávisti a neuchylují se k pomstě, nýbrž usilují o smíření a otevření bran také pro ty, kdo na kostel házeli bomby. Je to velké znamení naděje, které ukazuje, že nenávist nevítězí, že smrt, kterou rozsévají bomby a to, co se děje v této zemi, nemá poslední slovo nad životem a nepřeváží nad Božím milosrdenstvím, které zakoušíme každý den svého života. Je to tedy velké znamení naděje a lásky pro celou křesťanskou komunitu, ale také pro všechny další občany.“

Také v Číně se otevřely Svaté brány v mnoha katolických katedrálách. Všechny diecéze nechaly vytisknout čínskou verzi papežské buly vyhlašující Svatý rok milosrdenství „Misericordiae Vultus“. Brožurky byly rozdávány křesťanům, kteří se účastnili zahajovacích obřadů s výzvou šířit je také mezi nekřesťany.

V pekingské diecézi byla Svatá brána katedrály Neposkvrněného početí otevřena už sobotu 12. prosince (foto). Biskup Josef Lishan vybízel věřící, aby nepřestávali rozjímat nad tajemstvím Pánova milosrdenství, které je zdrojem radosti, pokoje a míru pro všechny.

V Jeruzalémě byla včera odpoledne otevřena Svatá brána v Getsemanské bazilice. Obřadu předsedal latinský patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal. Hovoří kustód Svaté země, P. Pierbattista Pizzaballa:

„Svatá země po dlouhé generace prožívá konflikt s politickým, ale i náboženským pozadím, který se zdá být bez konce. Jednotlivé komunity si navzájem předhazují neregulérnosti a nespravedlnosti. Bez odpuštění, bez milosrdenství není možné ani jen mluvit o spravedlnosti, kterou tolik potřebujeme. Toto Jubileum milosrdenství je příležitostí především pro nás samé, ale také pro komunity, které žijí kolem nás, abychom začali pohlížet na druhého jinak, svobodněji a milosrdněji.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.