Papež: Důchod je právo pracujícího člověka

7.11.2015 

Vaším úkolem je hájit práva spojená s výkonem práce a založená v samotné přirozenosti člověka a jeho transcendentní důstojnosti – řekl papež František při dnešní audienci italského Národního institutu sociálního zabezpečení. Jde o hlavní italský sociální a důchodový fond, do kterého musí být zapsáni všichni zaměstnanci, ať státního či soukromého sektoru, stejně jako soukromníci, pokud nepřispívají do jiného autonomního fondu. Zaměstnanci a vedení této instituce se setkávají s papežem vůbec poprvé ve své historii, která sahá až do sklonku 19. století. Na Svatopetrském náměstí se sešlo 25 tisíc lidí.

„Vaší péči je svěřeno to, co bych chtěl nazvat opatrováním práva na odpočinek,“ řekl v úvodu svého projevu papež František. Jak vysvětlil, míní tím nejen pravidelný odpočinek od práce, ale především dimenzi lidské osoby, která nepostrádá duchovní kořeny:

„K odpočinku povolal člověka Bůh a sedmého dne se na něm chtěl sám podílet. Odpočinek má tedy v jazyce víry lidskou i božskou dimenzi zároveň. Ovšem s jednou výsadou, nemá být pouhým upuštěním od námahy a běžných činností, nýbrž má být příležitostí prožívat plně to, že jsme stvoření pozvednutá Bohem samým k důstojnosti Božích dětí.“

V jistém smyslu jste spolupracovníci „správného odpočinku Božích dětí“ - dodal Svatý otec – když přispíváte k tomu, aby mohl být prožívám jako autenticky lidská dimenze. Zatímco ještě nedávno byl důchod automaticky spojován s tzv. třetím věkem. Dnešní situace je značně nejistější. Na jedné straně se mluví o předčasných odchodech do důchodu, jindy naopak o prodlužování důchodového věku až na hranici únosnosti. Dalším problémem je asistence pro ty, kdo přišli o práci nebo ji nikdy neměli:

„Vaším nesnadným úkolem je zabezpečovat, aby nezaměstnaným a jejich rodinám nechyběly nezbytné prostředky k obživě. Ať mezi vašimi prioritami nechybí zvláštní pozornost pro zaměstnané ženy, či pomoc matkám,která musí mít vždy na zřeteli péči o rodící se život a ty, kdo mu každodenně slouží. Ať nechybí zabezpečení pro dobu stáří, nemoci či případy pracovních úrazů. Ať nechybí právo na důchod – a zdůrazňuji právo, neboť právě o to jde.“

Vládne-li totiž nezaměstnanost, sociální nespravedlnost, práce na černo a nejisté pracovní úvazky, není možný ani řádný odpočinek.
Pracovat znamená pokračovat v Božím díle v dějinách, řekl dále papež František. Pokud tedy podporujete práci, spolupracujete právě na tomto díle, a podporujete-li ty, kdo opustili pracovní proces, potvrzujete skutečnost ještě hlubší, dodal Svatý otec:

„Práce totiž nesmí být pouhou mašinérií ve zvráceném mechanismu, který přemílá zdroje s cílem stále většího zisku. Nesmí být prodlužována nebo zkracována podle toho, jak to více prospívá výdělku několika málo jedinců a mechanismům produkce, které obětují hodnoty, vztahy a principy. Toto platí pro hospodářství obecně (....) ale platí to analogicky také pro všechny sociální instituce, jejichž principem, subjektem a cílem je a musí být lidská osoba.“

Nezapomínejte na člověka, apeloval v závěru František. Pracujte pro ty, kdo pracují, ale i pro ty, kdo by rádi pracovali, ale nemohou. Podporujte slabé, aby nikdo nebyl zbavován důstojnosti a svobody žít autenticky lidským životem – rekapituloval Petrův nástupce hlavní zásady sociálního učení církve v promluvě k vedoucím a zaměstnancům hlavního italského fondu sociálního a důchodového zabezpečení.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.