Papežská audience pro romské poutníky: Obraťme list!

26.10.2015 

„Obraťme list! Nastal čas, abychom se zbavili staletých předsudků, zaujatosti a vzájemné nedůvěry, které často ústí v diskriminaci, rasismus a xenofobii“, prohlásil papež František při dnešní audienci pro účastníky Světové romské pouti. Sjelo se na ni více než pět tisíc Romů z Indie, Francie, Portugalska či Slovinska, aby si připomenuli padesátileté výročí vůbec prvního setkání svého etnika s papežem Pavlem VI. „Pán s Vámi“, oslovil je Svatý otec František v romštině za bouřlivého potlesku.

“Drazí romští přátelé, o Del si tumentsa. (…) Znám dobře těžkosti vašeho lidu. Při návštěvách římských farností na městské periferii jsem měl možnost vyslechnout vaše problémy, které budí neklid a jsou výzvou nejenom pro církev, nýbrž také pro místní úřady. Viděl jsem, jak mnozí z vás žijí v nejistých podmínkách, vyvolaných zanedbaností, nedostatkem práce a prostředků nezbytných k obživě.“

To vše stojí v rozporu s právem každého člověka na důstojný život, práci, vzdělání a lékařskou péči, pokračoval papež. Morální a sociální řád každému člověku ukládají, že může požívat základních práv a současně musí plnit své povinnosti. To je základ, na kterém lze budovat pokojné soužití.

“Už nechceme být svědky rodinných tragédií, při kterých děti umírají zimou anebo mezi plameny, či se stávají předměty v rukou zvrácených lidí. Tragédií, které vtahují mladé lidi a ženy do obchodování s drogami a lidskými těly. Děje se to, protože často upadáme do lhostejnosti a jsme neschopni přijmout životní zvyky a způsoby, které se od nás odlišují. Chtěl bych, aby také pro váš lid začaly nové dějiny, obnovené dějiny.“

Již nikdo se nesmí cítit vyděděný, protože nikomu není povoleno pošlapávat důstojnost a práva druhých lidí, zdůraznil dále papež František za neutuchajícího potlesku a vyzval k přijetí ducha milosrdenství, který otřásá svědomím a zve k zápasu za jmenované hodnoty.

“Vyzývám tedy v prvé řadě vás, abyste se v individualistických městech zasazovali o budování lidštějších předměstí, bratrských svazků a vzájemného sdílení. Je to úloha, za kterou nesete zodpovědnost. A můžete jí dostát zejména tehdy, když budete dobrými křesťany a vyhnete se všemu, co není hodné tohoto jména – tedy falši, podvodům, intrikám a hádkám“.

Vyzýval Petrův nástupce romské entikum, které se v tomto úsilí může řídit vzorem svého světce – blahoslaveného Zeffirina Giméneze Mally, františkánského terciáře a mučedníka růžence, zavražděného ve třicátých letech ve Španělsku. Ale také příkladem mnoha kněží, jáhnů a řeholníků svého lidu, včetně romského biskupa Devprasada Ganavy, který se účastnil audience.

“Drazí přátelé, nedávejte sdělovacím prostředkům a veřejnému mínění příležitost, aby o vás mohly špatně mluvit. Buďte tvůrci své přítomnosti i budoucnosti. Jako všichni občané můžete přispět k blahobytu a pokroku společnosti, když budete ctít její zákony, dostojíte svým povinnostem a zapojíte se do ní také díky emancipaci nových generací.“

Rozvoj romského etnika předpokládá příslušnou školní docházku, připomenul papež s pohledem na četné děti a mladé lidi, přítomné v audienční hale. Děti jsou pro Romy největším pokladem, dodal František, a mají nárok na vzdělání, umožněné rodinou, státními institucemi a společností.

“Vaše děti mají právo chodit do školy – nebraňte jim v tom! Je důležité, aby podnět k vyššímu dosaženému vzdělání vycházel z rodiny, od rodičů a prarodičů. Dospělí mají dbát na školní docházku svých dětí. (…) A po státních institucích se žádá, aby mladým Romům zajistily vhodný vzdělávací proces, který by také dětem z marginalizovaných rodin přinesl příslušné školní a pracovní zapojení. Integrace vyžaduje, aby se společnost seznámila s kulturou, dějinami a hodnotami romského obyvatelstva. Kéž všichni znají vaši kulturu a hodnoty!

Znělo závěrečné přání papeže Františka. Audienci zakončila korunovace Panny Marie, Matky Romů, čímž Svatý otec zopakoval gesto, které jeho předchůdce Pavel VI. učinil před rovnou padesátkou let.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.