Nesmíme uvyknout válce, píše papež komunitě Sant´Egidio

7.9.2015 

Poselství Svatého otce Františka a italského prezidenta Sergia Matterelly v neděli večer zahájila mezinárodní mírové setkání komunity Sant´Egidio, které letos hostí albánské hlavní město. V tamním kongresovém paláci se více než čtyři sta představitelů světových náboženství, kultury a politiky bude po tři dny zabývat palčivými otázkami současného světa. Panelové diskuse se soustředí na problematiku migrace, válečných konfliktů a životního prostředí stejně jako na naléhavou potřebu globalizované solidarity.

Papež František ve svém poselství vzpomíná na první setkání tohoto druhu, které se uskutečnilo roku 1986 v Assisi, a také na svou loňskou návštěvu Tirany. Jak píše, sdílí volbu organizátorů, která letos padla na hlavní město Albánie, jež je dnes po dlouholetém utrpení symbolem pokojného soužití různých náboženství. V žádné jiné zemi nenabyla snaha o vyloučení Boha z národního života takové síly, podotýká Petrův nástupce. Toto smutné prvenství dosvědčuje dlouhý seznam mučedníků, ale také pevnost víry, která se nedala zlomit panovačností zla. „Pokojné soužití mezi různými náboženskými komunitami je hodnota, kterou je třeba denně opatrovat a zvětšovat výchovou, vzájemným poznáváním a respektováním. Je to dar, o který je v modlitbě neustále třeba prosit Pána“ (Promluva k diplomatickému sboru, prezidentský palác v Tiraně, 21.9.2014), připomíná Svatý otec.

Základem míru je vždy modlitba a právě proto lze říci, že „Mír je stále možný“, odkazuje papež k titulu tiranského setkání. Pokud mluvíme o stálé možnosti míru, poznamenává dále, není to pouze jakési naivní tvrzení, nýbrž výraz víry v Boha, u něhož není nic nemožného. A je třeba tuto pravdu vyslovovat především dnes, kdy v některých částech světa zdánlivě převládá násilí, pronásledování, zvůle a porušování náboženské svobody spolu s odevzdaností se konfliktům, které nás do sebe vtahují. Nelze uvykat utrpení, které s sebou nese válka a násilí. Avšak násilná je také stavba zdí, které zabraňují vstoupit lidem, hledajícím pokoj. Násilím lze navzat odpis dětí a starých lidí ze společnosti a samotného života. Násilí je neustálé se prohlubování rozdílů mezi člověkem, který plýtvá svým přebytkem, a tím, jemuž se nedostává nejnutnější obživy, zdůrazňuje papež František.

Víra nás vede k tomu, abychom důvěřovali v Boha a nezvykali si na dílo zla. Věřící lidé jsou vyzváni, aby opětovně poukázali na všeobecné povolání k míru, vložené do různých náboženských tradic, a přinesli je mužům a ženám své doby. „Autentické náboženství je totiž zdrojem pokoje a nikoli násilí! Nikdo nemůže užívat jména Božího k páchání násilí! Zabíjet ve jménu Boha je obrovské rouhání! Diskriminovat ve jménu Boha je nelidské“ (Promluva papeže Františka na mezináboženském setkání, Tirana, 21.9.2014), uzavírá římský biskup své poselství účastníkům mezinárodního setkání komunity Sant´Egidio. Třídenní setkání v úterý večer zakončí společná modlitba za mír.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.