Mezinárodní politika se zajímá o papežovu encykliku Laudato si´

13.8.2015 

Laudato si´, druhá encyklika Svatého otce Františka, zaměřená na „péči o společný dům“, vzbuzuje zájem nejen v církevních kruzích. Slovům Petrova nástupce naslouchají a hojně z nich citují také političtí představitelé po celém světě, potvrzuje pro naše mikrofony kard. Peter Turkson, předseda Papežské rady Iustitia et Pax.

“Mohu to dosvědčit. Na konci června jsem byl v New Yorku, kde jsem vedl delegaci Svatého stolce, která se účastnila diskuse o změnách klimatu. V řadě vystoupení se objevily citace z papežovy encykliky, která ovšem přímo nepojednává o změnách klimatu, nýbrž o stvoření a integrální ekologii. Nicméně ve vystoupeních na newyorské konferenci zazněly myšlenky z oné části encykliky, která se týká problematiky klimatologických změn. To byl tedy první ohlas, který jsem zaznamenal. Na adresu našeho úřadu stále přicházejí dopisy, které Svatému otci gratulují k publikaci tohoto dokumentu. Jejich pisateli jsou nejenom odborníci, nýbrž také vládní představitelé. V červenci se v Paříži konala konference o otázkách životního prostředí a prezident Hollande při jejím zahájení rovněž citoval z papežovy encykliky. Před několika dny jsem se vrátil z Ghany a také její prezident ocenil papežský dokument v dopise tamnímu apoštolskému nunciovi. Dopad encykliky na představitele vlád a světových organizací je tedy nepochybný.“

Uvedl kard. Turkson. Také na půdě Organizace spojených národů, jejíž newyorské sídlo za půldruhý měsíc přivítá papeže Františka, panuje živý zájem o encykliku, říká tamní stálý pozorovatel Svatého stolce, arcibiskup Bernardito Auza (foto).

“Velmi mne těší kladné reakce na encykliku, o které mnozí mluvili už před jejím zveřejněním. Jeden diplomat prohlásil, že tu málokoho zajímají zdlouhavé diskuse o udržitelném rozvoji, ale že všichni vědí něco o novém papežském dokumentu. Rozdali jsme řadu jeho výtisků a reagovali na velký zájem sdělovacích prostředků. Při červencovém jednání o nové agendě udržitelného rozvoje mnohé delegace z encykliky citovaly. Mohu tedy dosvědčit velmi dobré přijetí encykliky v prostředí Organizace spojených národů.“

Encyklika Laudato si´ ovšem navrhuje nové vzorce hospodářského rozvoje, spojuje ochranu životního prostředí s větší pozorností vůči chudým lidem. Nenarazilo to na kritiku?

“V rámci své práce u Spojených národů poslouchám oficiální projevy členských států, a to zejména rozvojových zemí, ale také proslovy zástupců významných mezinárodních organizací obchodu a ekonomiky. Povšiml jsem si, že tu narůstá povědomí o důležitosti integrální ekonomie, jak to vyslovil papež. Existuje touha zbavit se posedlosti ekonomickým rozvojem založeným pouze na údajích hrubého domácího produktu. V agendě udržitelného rozvoje do roku 2030 chce OSN položit právě takovýto důraz na ekonomii pozornou k chudým a k životnímu prostředí.“

V pátek 25. září vystoupí Svatý otec František v sídle OSN. Můžete nějak přiblížit atmosféru, v jaké se očekává jeho tamní promluva?

“První známkou velkého očekávání jsou tisíceré žádosti o vstupenky, které už jsme bohužel všechny rozdali. V OSN se o papežově návštěvě mluví prakticky denně. Několikrát jsem se setkal se zástupci protokolu a stále ještě řešíme možnost, jak vyhovět tomuto velkému očekávání a žádostem zahlédnout Svatého otce alespoň zdálky. Myslím, že OSN v onen den prožije významnou událost.“

Míní arcibiskup Bernardito Auza, stálý pozorovatel Svatého stolce v newyorském sídle OSN.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.