Mons. Tomasi: Dochází ke globalizaci terorismu podporovanému technologiemi a penězi

2.7.2015 

Mezinárodní postoj k terorismu má upřednostňovat oběti a nikoli finanční, politické a ideologické zájmy – řekl stálý pozorovatel Apoštolského stolce při orgánech OSN v Ženevě. Arcibiskup Silvano Tomasi tam včera vystoupil na 29. zasedání Rady OSN pro lidská práva jednající o účincích terorismu na život jednotlivců a států.

Takzvaný islámský stát, Boko Haram a Al-Káida a desítky dalších jmen, za nimiž jsou řady mužů i žen, kteří mají v rukou samopaly a v duši vágní touhu změnit svět proléváním krve nevinných. Arcibiskup Tomasi je vyjmenoval a uvedl, že od roku 2000 do dneška se počet obětí terorismu zvýšil o 500%. Jenom v roce 2013 bylo 82% těchto obětí zabito v pěti zemích: Iráku, Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii a Sýrii. Pokud mezinárodní společenství nenajde způsob, jak společně čelit „beztrestnosti“, které se teroristé těší, konstatoval vatikánský diplomat, bude se situace ještě zhoršovat. Terorismus, který připravil miliony lidí o základní práva a svobody, je antitezí sdílených hodnot a snah, které jsou základem národního i mezinárodního soužití. Je evidentní, řekl arcibiskup Tomasi, že „dochází ke globalizaci terorismu podporovaného antagonistickými politickými mocnostmi, které se pokoušejí uplatňovat svůj vliv tím, že dodávají integralistickým organizacím moderní technologii, moderní zbraně a peníze, což má dramatický humanitární a sociální dopad.“

„Terorismus nezná lidskou důstojnost svých obětí – řekl dále vatikánský diplomat – a vyvolává dominový efekt: tím že upírá právo na život, zneužívá všechna základní práva. Tam kde se terorismus projevil, způsobil také nenapravitelné sociální a kulturní škody, které se odrazí na budoucích generacích. Terorismus sráží společnost na kolena a vytváří bludný kruh násilí.“

Stálý vatikánský pozorovatel při OSN hovořil také o vlivech terorismu na demokracii. Některé státy totiž používají hrozbu terorismu jako „omluvu“ k omezování základních svobod. Arcibiskup Tomasi však zdůraznil, že Apoštolský stolec je hluboce přesvědčen, že čelit terorismu zvláště v těch jeho formách, které se odvozují z náboženského extremismu, je zapotřebí soustředěným politickým úsilím všech místních a regionálních stran, kterých se týká. Svoji promluvu na včerejším zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě zakončil slovy: „Snahy o společný postup v boji proti terorismu musejí vždycky upřednostňovat oběti. Finanční, politické a ideologické motivace by nikdy neměly převážit nad jednotným chápáním nutnosti proti terorismu bojovat.“

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.