Kardinál Parolin o apoštolské cestě do Sarajeva

4.6.2015 

„Pokoj s vámi“ – takové je motto osmé mezinárodní apoštolské cesty papeže Františka, která jej tuto sobotu zavede do Sarajeva. Návštěva bosenské metropole bude mít bohatý program – po setkání s prezidentem a státními představiteli bude papež sloužit mši svatou na městském sportovním stadionu, poobědvá se šesticí místních biskupů v budově nunciatury a pozdraví kněze, seminaristy, řeholníky a řeholnice v sarajevské katedrále. Poslední hodiny jednodenní cesty budou patřit ekumenickému a mezináboženskému setkání a návštěvě Diecézního centra mládeže. Nad významem této apoštolské návštěvy se zamýšlí kard. Pietro Parolin:

“Papež chce především povzbudit katolíky, žijící v Bosně a Hercegovině, a dále podpořit kvas dobra v oné zemi a vše, co prospívá přátelství, bratrství, míru a mezináboženskému dialogu mezi různými složkami ve státě. Je zajímavé si povšimnout, že zmíněná témata jsou vyjádřena jak v mottu, tak v logu nadcházející cesty. Logo zobrazuje holubici, která drží olivovou ratolest, a dále na něm vidíme kříž s vepsaným trojúhelníkem, symbolizujícím bosenské hranice a barvy státní vlajky. Je tu také odkaz na katolické společenství, tvořené převážně Chorvaty. Motto „Pokoj s vámi“ je pozdrav zmrtvýchvstalého Ježíše apoštolům. Papež přijíždí do města, které Jan Pavel II. nazval „evropským Jeruzalémem“, jako poutník dialogu a pokoje.“

Všichni jsme byli svědky posledního válečného konfliktu v dané oblasti. Do jaké země nyní papež přijíždí?

“Jsme si jen málo vědomi důsledků, které za sebou válka zanechala v Bosně a Hercegovině a které se především týkají katolického společenství. Počet věřících se od počátku devadesátých let do dneška snížil na polovinu – z osmi set na čtyři sta tisíc lidí. Ve farnostech zbyli především staří lidé a pouze málo rodin, mladí lidé odcházejí do zahraničí kvůli nedostatku práce. Také demografický přírůstek je všeobecně nízký, a to zejména v katolické komunitě. Po Daytonských dohodách má země poměrně složitou politickou strukturu, která se odráží na soužití trojice ustavujících etnik – Bosňáků, Srbů a Chorvatů. V prosinci uběhne dvacet let od konce války, která ale nadále trvá a její stopy a zranění jsou všude patrné. Na papeže nicméně všichni čekají v úzkostné naději, že napomůže tomu, aby se z Bosny a Hercegoviny stal útulný domov pro její vlastní obyvatele.“

Jaká je konkrétní situace v místní církvi?

“Církev navzdory obtížím pokračuje ve svém poslání, hlásání evangelia a službě milosrdné lásky vůči všem lidem. Myslím, že mohu odkázat k slovům papeže Františka, kterými se v březnu tohoto roku obrátil na biskupy Bosny a Hercegoviny při jejich návštěvě ad limina. Řekl jim, aby především pomáhali chudým a nejslabším lidem, uskutečnili vše možné proto, aby zabránili emigraci mladých lidí, aby byli přítomni ve společnosti a vnášeli do ní svěžest evangelia. Papež tedy místní církev vyzval, aby byla kvasem ve společnosti, byť je to společnost velmi složitá a z určitých hledisek obtížná.“

Papež František opět podniká cestu ve znamení pokoje a smíření mezi národy. Jaká řešení se do budoucna nabízejí pro Bosnu a Hercegovinu?

“Co se týče Bosny a Hercegoviny, bych rád zdůraznil jeden velice důležitý aspekt, a sice nutnost nastolit základní rovnost mezi všemi občany a všemi sociálními, kulturními a politickými vrstvami, které zemi tvoří, aby se všichni, nehledě na svůj počet, cítili plnohodnotnými občany. Myslím, že toto je podmínka, která může napomoci budoucímu dosažení míru a naplnit touhy Bosny a Hercegoviny po začlenění do Evropské unie. V tomto smyslu by země mohla jít příkladem mnoha jiným konfliktním situacím ve světě, kde se odlišnosti stávají motivem konfliktu a sporu namísto toho, aby byly vnímány jako vzájemné obohacení. Doufejme tedy, že papežova cesta nejenom zlepší situaci v Bosně a Hercegovině, ale stane se výzvou všem lidem a zemím, aby opětovně hledaly důvody k pokoji, smíření, lidskému, duchovnímu i materiálnímu pokroku.“

Uvedl kard. Pietro Parolin v souvislosti se sobotní návštěvou papeže Františka v Sarajevu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.