Papež: Nelze mít nebe i zemi

26.5.2015 

Je nepěkný pohled na křesťana, který chce Ježíše i zesvětštění – upozornil papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Svatý otec zdůraznil, že křesťan je v životě nucen přijímat radikální rozhodnutí. Neexistuje křesťanství napolovic, nelze mít nebe i zemi.

V dnešním evangeliu (Mk 10, 28-31) se Petr ptá Ježíše, co dostanou učedníci, kteří Jej následují. Otázka padla těsně po odchodu bohatého mládence, kterému bylo zatěžko splnit Ježíšovu radu, aby prodal vše, co má, a rozdal chudým. Odtud začal papež František svoji homilii a nejprve podotknul, že Ježíšova odpověď míří jiným směrem než očekávali učedníci: „Nemluví totiž o bohatství. Slibuje věčný život, avšak spolu s pronásledováním, s křížem“ – řekl.

Pokud tedy křesťan lpí na majetku, nepůsobí dobrým dojmem, ale jako křesťan, který chce mít obojí: nebe i zemi. A prubířským kamenem je právě to, co říká Ježíš, tedy kříž a pronásledování. To znamená zapřít sebe sama a denně nést kříž.. Učedníci měli toto pokušení. Následovat Ježíše ano, ale co za to potom bude? Vzpomeňme na maminku Jakuba a Jana, která žádala Ježíše o místo pro svoje syny: »Z něho mi udělej premiéra a z něho ministra financí«. Za následováním Ježíše viděla světský cíl.

Potom však bylo srdce učedníků očišťováno – pokračoval papež – a o Letnicích pochopili všechno. „Nezištnost v následování Ježíše – řekl – je odpověď na nezištnost lásky a spásy, kterou nám dává Ježíš. Následovat Ježíše i tento svět s majetkem i chudobou, to je polovičaté křesťanství, které usiluje o hmotný zisk. Je to duch zesvětštění.“

Takový křesťan – řekl dále dále papež s odkazem na proroka Eliáše - „kulhá na obě nohy“, protože „neví, co chce“. Abychom to pochopili, „Ježíš nám říká, že »mnozí první budou posledními a poslední prvními« (Mk 10,31), a tedy že „ten, kdo věří anebo je největší, musí se stát služebníkem, tím nejmenším.“

Následovat Ježíše není z lidského hlediska dobrý obchod. Znamená službu. Jednal tak On a pokud ti Pán dá možnost být prvním, musíš se zachovat jako poslední, tedy sloužit. Pokud ti Pán dá možnost mít majetek, musíš jednat jako služebník druhých. Existují tři věci, tři stupně, které nás vzdalují od Ježíše: bohatství, marnivá světská čest a pýcha. Proto je bohatství tak riskantní, protože vede k samolibosti a myslíš si, že jsi důležitý. A když si myslíš, že jsi důležitý, stoupá ti do hlavy a zbloudíš.

Cesta, kterou ukazuje Pán – pokračoval papež – je cestou sebezapření. »Kdo je mezi vám první, ať je služebníkem všech« - tak to činil Ježíš. A tato práce, kterou měl Ježíš s učedníky, Jej stála hodně času, protože nechápali. Proto – dodal František – Jej musíme také žádat, aby nás učil této cestě, tomuto vědění služby, vědě pokory. Je to věda být posledními, abychom sloužili bratřím a sestrám církve.“

Je nepěkné vidět křesťana, ať už laika, zasvěcenou osobu, kněze či biskupa, jak usiluje o obojí: následovat Ježíše a hromadit majetek, jít za Ježíšem a být z tohoto světa. To je antisvědectví, které oddaluje lidi od Ježíše. – Nyní pokračujeme ve slavení eucharistie. Přemýšlejme o Petrově otázce »Opustili jsme všechno, jak nás odměníš?« a mysleme na Ježíšovu odpověď. Odměnou, kterou nám dá, je připodobnění Jemu. To bude mzda. Velká odměna, totiž podobat se Ježíši!

Končil papež František dnešní ranní homilii v Domu sv. Marty.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.