Papež bojuje se zlem – jako svatý Jiří

23.4.2015 

Ačkoli česká církev dnes slaví sv. Vojtěcha, hlavního patrona pražské arcidiecéze, ve všeobecném liturgickém kalendáři na dnešek připadá liturgická památka sv. Jiří. Ve Vatikánu je volný den – jmeniny Svatého otce. Pro naše mikrofony vyslovil své blahopřání jeden z papežových spolupracovníků, argentinský kněz a papežský ceremonář, mons. Guillermo Karcher:

“Je pěkné se dnes zamyslet nad papežovým křestním patronem. Když totiž vidím, jak papež jedná, nazval bych jej „moderním svatým Jiřím“. V tom smyslu, že usilovně bojuje proti silám zla a činí to v ryze křesťanském duchu: sám Kristus skrze něj rozsévá dobro, aby potíral zlo. Papež je v tomto boji příkladný – vedl ho už v Buenos Aires a nyní pokračuje s onou jednoduchostí, která je mu vlastní, ale také s velkou silou. Je to důležitý zápas v dějinné chvíli světa, která vyžaduje přítomnost dobra.“

Již v Argentině a po udělení kardinálského titulu se František představoval jako otec, otec Jorge. Je pravda, že tento silný rozměr kněžského otcovství u něj přetrvává také dnes?

“Ano, je to pravda, protože je to jezuitský otec a zůstává jím i nadále. Každou středu při generální audienci prožívám pohnutí, když slyším, jak mnozí Argentinci volají: Otče, otče Jorge. Je tu hmatatelné rodinné pouto, přátelství, které zasel za mnohá léta v Buenos Aires, když chodil pěšky po ulicích a navštěvoval nejchudší místa na předměstích. Tito lidé jej pořád vnímají jako někoho blízkého. Papeže to těší a na tento pozdrav, který vychází ze srdce, vždy odpovídá úsměvem, objetím, otcovským pohledem.“

František je populární a mnozí lidé mu prokazují lásku a sympatie. Na druhé straně ovšem nechybí ani kritika, včetně katolických kruhů. Všiml jste si někdy, že by se tím papež trápil?

“Ne, ne…kritické poznámky jsem zaslechl jen málokrát. Papež se tomu směje a říká: Dobře, je to tak lepší, víme přece, jací jsou lidé“. Má nesmírnou svobodu ducha a vnitřní sílu. Myslím, že je Duchem pomazaný. Nese kupředu úřad, který mu církev svěřila pro své vlastní dobro a dobro světa, a činí tak s vyrovnaností a duševní jistotou.“

Celý svět upoutala Františkova spontánnost, nicméně Svatý otec je ve svém nitru hluboce duchovní člověk, ponořený do modlitby. Jste mu stále nablízku – můžete k tomu něco říci?

“Jistě. Stále říkám a opakuji, že papež je člověk, který si vytvořil silnou spiritualitu, protože je to muž modlitby, Boží muž. Uvažme, že denně, ráno hned jak vstane, věnuje dvě hodiny modlitbě a rozjímání. Jako ceremonář vnímám rozdíl mezi zákristií před mší a po ní. Papež je člověk, který rád zdraví všechny seminaristy a ministranty, a jak vídáme na Svatopetrském náměstí, dělá to opravdu s láskou. Ale jakmile si obleče liturgické roucho, promění se. Je patrné, že do baziliky nebo k oltáři na náměstí vstupuje jako muž modlitby, který se soustředí na to, co bude slavit, tedy především eucharistické tajemství. Totéž se děje, když liturgický průvod vychází hlavní lodí baziliky, a všichni jej oslavují voláním: „Francesco! Ať žije papež! Mámě tě rádi!“. On však jde do zákristie, a tak uzavírá čas bohoslužby. V tom jde velkým příkladem také kněžím – máme sice být se svým lidem, ale když se po nás žádá, abychom byli s Bohem, buďme s Bohem.“

Totéž vyslovil jako osobní sekretář Jana Pavla II. už kardinál Dziwisch…

“Ano. Mohu to dosvědčit také o Janu Pavlu II., protože jsem v té době dělal pomocného ceremoniáře. Tuto přítomnost Boha, která v příhodném okamžiku zesílí, mají společnou.“

Stál jste vedle papeže onen večer, kdy po své volbě poprvé zdravil „město a svět“, a držel jste mu mikrofon. Co byste svému biskupovi popřál v den jeho jmenin?

“Aby nadále zůstával sám sebou, ve své důslednosti a průzračnosti. Aby pokračoval v tom, co dělá, protože to dělá velmi dobře. Aby jej svatý Jiří chránil a on mohl pokračovat ve svém zápasu o dobro, v rozsévání dobra tak, jak už to nyní dělá.“

uzavírá mons. Guillermo Karcher.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.