V Sýrii se neválčí za lidská práva, ale kvůli ropě, říká jezuita Antoine Audo

10.4.2015 

Předseda syrské Charity a biskup chaldejské církve, mons. Antoine Audo, potvrdil ochotu přijmout palestinské uprchlíky z tábora Jarmuk poblíž Damašku, ačkoli, jak telefonicky sdělil, nemůže navázat spojení s hlavním městem. Uprchlický tábor obsadili teroristé z tzv. Islámského státu a brání přístupu humanitárních organizací.

“Syrská charita je skutečně připravena lidem pomáhat. Nemohu však pravidelně komunikovat s Damaškem, protože v Aleppu už více než čtrnáct dní nefunguje internet. Mluvil jsem s výkonným ředitelem Charity, který žije v Damašku a který mne seznámil se složitostí situace. Je tam hodně problémů. Charita nemůže vstoupit do tábora, jedinou možností je přijímat rodiny, které odsud uprchnou. Sledujeme tuto politiku, protože nemůžeme jít doprostřed války, ničení, násilí a nebezpečí…Sami obyvatelé Damašku přesně nevědí, co se v táboře Jarmuk děje.“

Jak by bylo možné osvobodit tento uprchlický tábor?

“Jako církev, křesťané i Charita vyzýváme ke spolupráci mezinárodní úrovni s cílem zajistit mír v Sýrii. To znamená neposílat zbraně extrémistům, což jen prodlužuje válečnou situaci. Je nutné jim neprodávat zbraně, a tak neničit tuto zemi a její budoucnost.“

Žijete v Aleppu, o kterém se právě včera papež František zmínil jako o někdejším bezpečném útočišti pro pronásledované Armény. Jaká je dnešní situace?

“Poté, co extrémisté tzv. Islámského státu vyhnali křesťany ze sousedního Idlibu, máme také zde v Aleppu strach, že se tu stane totéž. Lidé a rodiny žijí v této děsivé hrůze.“

V úterý zemřel při bombardování jeden zaměstnanec Charity…

“Ano, ano, jeden přítel, Safouh al-Mosleh. Zemřel, protože jeho byt zasáhla bomba, která poškodila také tři katedrály – maronitskou, řecko-katolickou a arménsko-katolickou. Všechny tři utrpěly velké škody. A to skutečně posiluje naše pocity velkého strachu.“

Vnímáte nicméně blízkost papeže Františka?

“Nyní jste o ní hovořila, předtím jsem nevěděl o tom, že se papež znímil o Aleppu. Máme velké potíže s internetem, chybí elektrický proud…Víme ale, že nás papež František nosí v srdci, svých myšlenkách, a dělá vše proto, aby nám pomohl. Modlíme se za řešení syrského problému, ze kterého se stal mezinárodní a v kterém figurují různé ekonomické zájmy, vázané zejména na prodej zbraní a ropy. To je ten pravý problém! Nikoli tedy svoboda, demokracie a lidská práva, jak říká propaganda, především v Evropě…

Říká chaldejský biskup Antoine Audo, SI.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.