Německý katolický psychiatr: Letecká havárie nebyla dílem šílence

31.3.2015 

Psychiatr, psychoanalytik, katolický teolog a spisovatel, člen dvou papežských rad a poradce Kongregace pro klérus, Manfred Lütz, varuje před mediálními spekulacemi o příčinách nehody letounu společnosti Germanwings, který před týdnem spadl ve francouzských Alpách. Primář jedné z největších německých katolických psychiatrických klinik, kolínské Alexanier, se vyslovil pro diecézní rozhlasovou stanici Domradio:

“V žádném případě to nebyl záchvat šílenství. Takový člověk svůj čin připravuje, plánuje jej a při jeho uskutečnění zažívá vrcholný pocit. Vidí strach v očích lidí, do kterých střílí. To vše patří k záchvatu šílenství, avšak u pomocného pilota nikdy obdobná agrese nebyla patrná. Navíc jistě nemohl plánovat, že kapitán letadla opustí pilotní kabinu. Při krátkém, dvouhodinovém letu je odchod hlavního pilota spíše nepravděpodobný. Můžeme se tedy jen domnívat, že pokud se za kapitánem skutečně zavřely dveře, mohl pomocný pilot prožít pocit psychického osamění a v té chvíli se mohl rozhodnout, že ukončí svůj život. Lidi za sebou jednoduše vymazal. Nedomnívám se, že se tu jednalo o úmyslnou masovou vraždu, jak to prezentovala některá média. To je nesmysl.“

Autor četných bestsellerů z oblasti teologie a psychiatrie upozorňuje na zavádějící zpravodajství, ve kterém leckdy zaznívají zcela nedborné názory. Člověk by na základě televizního vysílání a tisku mohl nabýt dojmu, že pacienti s depresí jsou vlastně svému okolí nebezpeční.

“Opak je pravdou. Depresívní lidé se dopouštějí výrazně méně trestných činů než takzvaně normální. Deprese také nevede k agresi vůči druhým, nýbrž nanejvýš sám proti sobě. Někteří psychologové v médiích prohlásili naprosté nesmysly – kupříkladu že depresi nelze léčit. V Německu existují ve čtyřech městech svazy proti depresi, které si kladou za cíl osvětovou práci mezi veřejností. Informují široké vrstvy o tom, že deprese je velice úspěšně léčitelné onemocnění a že mnozí lidé zůstávají bez tohoto léčení. Lidé ovšem právě proto nesmí mít strach, aby si přiznali, že jsou depresívní. Depresívní lidé jsou méně nebezpeční než vy nebo já.“

Výsledkem povrchního zpravodajství může být stigmatizace depresívních pacientů a pacientů s psychickou chorobou vůbec, poukazuje německý lékař. Zazněly kupříkladu názory, že by se takoví lidé nemohli ucházet o zodpovědné pracovní pozice.

“To je naprostá hloupost a také je to pěkně nebezpečné. Znamenalo by to, že pokud se člověk stane pilotem a dostaví se u něj příznaky psychické poruchy, bude je skrývat. Třetina německé populace někdy v životě psychicky onemocněla. Pokud by lidé, kteří někdy měli nějakou psychickou poruchu, byli vyloučeni ze zodpovědných činností, na zbylých dvou třetinách by se také brzy něco našlo. Potom bychom nasadili už jen roboty a vyloučili lidské selhání, ale nastoupily by zase technické chyby. A kvůli nim padá stejně tolik letadel.“

Uzavírá Manfred Lütz pro kolínský katolický rozhlas.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.