Kdo si kupuje sex, není pravý muž, říká italská řeholnice

4.2.2015 

Mezinárodní Unie generálních představených ženských a mužských řádů zve všechny věřící k nedělní modlitbě a zamyšlení nad ostudným a stále narůstajícím jevem – obchodu s lidmi. „Zažehni světlo proti obchodování s lidmi“, tak zní téma modlitebního dne, který připadne na liturgickou památku súdánské otrokyně a pozdější řeholnice, sv. Josefíny Bakhity.

“Jaké naděje vkládáme do organizace tohoto Světového dne? Za prvé, je to den modlitby. Chceme volat k Pánu jménem všech obětí: Až do kdy, Pane? A dále chceme do světa vnést světlo a dát naději těm, kdo ji nemají. Mnohé biskupské konference a mezinárodní sítě, pomáhající obětem, si už 8. únor, památku sv. Bakhity, připomínaly jako den proti obchodu s lidmi. Volbou tohoto data jsme tedy vyslyšeli jejich návrh.“

Vysvětlila na prezentační tiskové konferenci s. Carmen Sammutová, předsedkyně Unie generálních představených ženských řádů. Mnohé církevní organizace a řeholní kongregace se dlouhodobě věnují práci s oběťmi ulice, dodává komboniánka s. Gabriella Bottaniová:

“Nezačíná tu tedy nic nového, to by znělo arogantně. Ani se neuzavírá nějaká etapa, protože vymýcení obchodu s lidmi je ještě hodně daleko. Vícekrát jsme si kladli otázku, zda vůbec zakládat nějaký nový světový den, poté co Spojené národy poprvé vloni vyhlásily na 30. červenec Mezinárodní den boje proti obchodu s lidmi, a existují také další připomínky. Svatá Bakhita nás ale zve k modlitbě a upozorňuje nás, že je důležité být a jednat v Bohu, a to také v boji proti obchodování s lidmi.“

Obchodování s lidmi je nejrozšířenější formou moderního otroctví a je zločinem proti lidskosti, prohlásil papež František. Řeholnice z terénu, které na brífinku vystoupily, tento výrok bohužel konkrétně potvrdily. Národní a mezinárodní sítě zasvěcených osob, které pomáhají obětem nucené prostituce, již několik let zastřešuje organizace Talitha Kum. Působí v 81 zemích všech světadílů.

Abychom pochopili, co je to obchod s lidmi, je nutné setkat se s jeho obětmi, vyslechnout je, podívat se jim do očí, obejmout je, uvedla italská komboniánka s. Valeria Gandiniová, která ženy na ulici vyhledává už 25 let. Nyní působí v sicilském Palermu.

“Vzpomínám si na Lucy, kterou osmkrát donutili k potratu. Byla tak vyděšená, že viděla téct krev i z vodovodního kohoutku. Osagje jsem potkala v nemocnici. Byla na hemodialýze a ve velmi špatném stavu. Říkala, že jí noční zima pronikla až do morku kostí, a zemřela v 25 letech. Poznala jsem ženy, které se zbláznily. Jako Edith, která jen volala o pomoc, protože všude viděla zlé muže. Gala stále opakovala: Sestro, nikdo nemůže pochopit, jaký se zakouší stud a strach, když stojíte nahá na ulici.“

Dívek na italské ulici stále přibývá a jsou stále mladší. Pocházejí z Afriky a východní Evropy – Albánie, Polska a zejména Rumunska. Pouze v loňském roce se počet nigérijských žen, nucených k prostituci, zvýšil o 335% v porovnání s předchozím rokem, dodala řeholnice na základě údajů Mezinárodní organizace pro migraci . Nezanedbatelnou zodpovědnost na tom všem nesou zákazníci, kteří si zaplatí za sex, ale peníze si vybere organizovaná kriminalita, která prostituci řídí.

“My, kteří chodíme za dívkami na ulici, je vídáme. Pohrají si, uleví si a jdou zase pryč. Jaké jméno bych měla dát těmto klientům, ve skutečnosti našim dědečkům, manželům, snoubencům, synům či bratrům? Vždy říkám, že muž, který si potřebuje kupovat sex, není pravý muž. Opakuji, že také oni jsou otroky – otroky sexu, kteří si ani nevšimnou, že dívky zneužívají. Tito klienti mi nahánějí strach! A pak jsou tu pasáci a obchodníci, které všichni známe, včetně policie, ale kteří stále zůstávají na svobodě. Policie čeká, až dívka podá udání, ale ona to nemůže udělat. Má strach o svou rodinu, bojí se vydírání.“

Sestra Imelda Poole přinesla svědectví z Albánie. Tato země je ve světovém měřítku na druhém místě, co do počtu lidí, kteří se každoročně stávají obětmi obchodování.

“Je naprosto neuvěřitelné, kolik nelegálních pracovních agentur po celém světě využívá chudoby a zranitelnosti mladých lidí a mění jejich životy v otroctví. Za tu chvíli, kdy zde mluvíme, se v Indii ztratilo deset tisíc dětí. Podle nejnovějších statistik víme, že obchodování s lidmi podléhá 35 milionů lidí a obchodníkům to vynáší miliardové zisky. Pouze ve Spojeném království vzrostl v loňském roce počet albánských obětí obchodu o plných šedesát procent. To je šokující zjištění, ale takové jsou vládní údaje. Často mne udivuje, že je pro obchodníky všechno tak snadné, jak vypovídají samy albánské oběti. Je snad francouzské právo silnější, že dovede své občany ochránit? Brání anglické soudy dostatečně albánské oběti obchodu? Jako řeholníci jsme zformovali síť na pomoc obětem, budeme se modlit a zapálíme světlo. Pojďme ale ještě dál a jako církev usilujme o mnohem silnější propojení v boji proti tomuto zločinu.“

Říká členka Institutu Blahoslavené Panny Marie a koordinátorka evropské sítě Talitha Kum.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.