Kardinál Braz de Aviz: Rok zasvěceného života není pouze věcí Říma

2.2.2015 

Dnešní svátek Uvedení Páně do chrámu je v katolické církvi zároveň Dnem zasvěceného života. Večerní liturgie se Svatým otcem byla o to slavnostnější, neboť letos se pojí k jím vyhlášenému Roku zasvěceného života. Ten nesmí zůstat pouze římskou záležitostí, obrácenou k hrstce věřících, nýbrž měl by mít celocírkevní a ekumenický dopad, říká pro naše mikrofony kard. João Braz de Aviz, prefekt Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života.

“Jsme skutečně velmi rádi, že papež pokračuje v této mši svaté se zasvěcenými osobami města Říma, která už se stala jakousi tradicí a ve které se spojujeme se členy řádů a kongregací na celém světě. Skrze papeže Františka dostal řádový život novou sílu, radost a jistotu, což je velice důležité v dnešní přechodné době, která s sebou nese tolik obtíží a novinek.“

V průběhu roku se chystají mnohé iniciativy, které mají upozornit na důležitost zasvěceného života.

“Ano, chtěl bych poukázat na první z nich, která proběhla právě minulý týden zde v Římě, ihned po zahájení Roku zasvěceného života. Bylo to ekumenické setkání, což je zcela nová událost. Dosud nikdo nepomyslel na to, že je možné uspořádat setkání se zasvěcenými osobami jiných křesťanských církví, diskutovat a být spolu. Výsledkem byl pocit, že něco takového jsme měli zorganizovat už dávno. Nepochopili jsme, že velké duchovní školy, přítomné v různých církvích, se v podstatě ubírají po stejné linii. Kupříkladu v anglikánské církvi jsme našli benediktiny a františkány s dlouhou tradicí a stejně takovou má pravoslavné mnišství. Toto setkání tedy bylo novinkou, kterou z velké míry vyvolal papež František, který po nás žádá především obrácení srdce a pozornost k tomuto dějinnému okamžiku.“

Jaké jsou další projekty?

“Nyní připravujeme setkání pro řeholní formátory, dosud máme 1200 přihlášek z celého světa. Záleží nám na tom, aby konference byla reprezentativní a účastnili se jí představitelé různých forem zasvěceného života. Chtěli bychom vyvolat zásadní obrat ve formaci. Dosud to bylo tak, že kandidát zasvěceného života prošel úvodní formací, poté složil sliby a tím vše skončilo. Nyní chceme, aby se muži a ženy zasvěcení Bohu celoživotně formovali. Na září plánujeme setkání novicek a noviců. Rádi bychom je především vyslechli, poučili se z jejich očekávání, a nikoli se jim něco bezpodmínečně snažili vštípit. V brzké době – 8. února – se bude naše kongregace účastnit modlitebního dne za oběti obchodování s lidmi. Záměrem je posílit v zasvěcených osobách vědomí, že rovněž takovéto nasazení náleží k našemu poslání.“

Papeže Františka překvapil počet lidí, kteří opouštějí zasvěcený život. Zamýšlíte nějak zvrátit tuto tendenci?

“Máme tři až čtyři tisíce zasvěcených osob, které každoročně vystupují. V poměru k milionu či půldruhému milionu zasvěcených to není příliš vysoké číslo. Ze slov papeže Františka jsme pochopili, že na tento problém musíme pohlížet z trojí perspektivy. První je správě rozlišit povolání, učinit to s péčí, v hloubce a zralosti, a nikoli povrchně. Druhou otázkou je formace, která se nesmí omezit pouze na noviciát, nýbrž musí trvale pokračovat v rámci komunity. A konečně třetím bodem, na který papež František upozorňuje, je tajemství každého člověka. To je mnohem obtížněji poznatelné, protože člověk se mnohdy projeví až po čase a někdy v takových dimenzích, které jsme předtím nepoznali. Tomuto tajemství je proto třeba naslouchat a velice zblízka je sledovat.“

Uzavírá kard. João Braz de Aviz.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.