Jedno procento populace bohatší než zbylých devadesát devět

28.1.2015 

V roce 2016 bude jedno procento světové populace bohatší než zbylých devadesát devět procent, vyplývá ze zprávy mezinárodní charitativní organizace Oxfam, která sdružuje 13 národních organizací. Z italské kanceláře zprávu komentuje její ředitel Alessandro Becchini:

“Představte si, že jedno procento obyvatel bude mít za rok více než zbylých devadesát devět, ale už dnes má více než 48 procent veškerého majetku, v loňském roce vlastnilo 46 a v předloňském 44 procenta světového bohatství. Na planetě, kde jeden člověk z devíti trpí hlady, nejvíce bohatí lidé vlastní průměrně 2 miliony 700 tisíc euro. Bylo by dobré, aby k tomu přihlížela politická rozhodnutí, což je samozřejmě obtížné kvůli lobbingovým aktivitám. Pouze finanční a pojišťovací firmy utratily v loňském roce 550 milionů euro na lobbing v Bruselu a Washingtonu. Vyvstávají tu tedy otázky nejenom ekonomického rázu, ale samotné povahy demokracie.“

Z dokumentu rovněž vyplývá, že od roku 1970 se daňové poplatky pro nejbohatší lidi snížily v 29 zemích ze 30, čímž 7 lidí z 10 žije v zemích se zvyšující se nerovností. Jakých zemí se to konkrétně týká? Papež František na Filipínách řekl, že nerovnost špiní tvář společnosti a vyzval k obrácení mysli i srdce.

“Doufám, že se mu dostane sluchu. Mám dojem, že papež František se otázky nerovnosti dotkl během svého pontifikátu už vícekrát. Dnes kupříkladu víme, že země z uskupení BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – v poslední době zvýšily své celkové bohatství, zároveň se při bližší analýze otevírá pohled na prohlubující se propast. Čína a Indie jsou dvě země s největší koncentrací chudých lidí na světě – v chudobě tu žije 700 milionů obyvatel. Nemluvě o rozlehlých oblastech Afriky, kde se nadále živoří s méně než dolarem a čtvrt na den. Je tedy pravda, že pokud se tato tendence nezmění, nastanou pro 99 procent světového obyvatelstva skutečně těžké časy.“

Míní italský zástupce charitativní organizace Oxfam.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.