Mezi syrskými uprchlíky v Libanonu stoupá dětská úmrtnost

16.12.2014 

V uprchlických táborech na území Libanonu zemřelo pouze za uplynulý měsíc dvanáct syrských dětí, včetně kojenců. O tíživé situaci v zemi, do které se uchýlilo půldruhého milionu Syřanů, prchajících před tzv. Islámským státem a válkou, hovoří prof. Aldo Morrone. Italský lékař je ředitelem římského Hematologického institutu a právě se vrátil z páté mise do libanonských uprchlických táborů.

„Situace se oproti minulým návštěvám bohužel stále zhoršuje. V Libanonu je v tuto chvíli velká zima; stany a boudy jsou promrzlé a fičí do nich vítr. Šíří se zápaly plic, svrab, spalničky, infekční žloutenka a také dvě dramatické nemoci – dětská obrna a virus MERS. Pracovali jsme v uprchlickém táboru Shatila. Na kilometru čtverečním tu žije 30 tisíc lidí v podmínkách extrémní chudoby a degradace. Vládne tam chaos, všude leží vodovodní potrubí, visí elektrické dráty. Pro západního člověka je to něco nepředstavitelného. Snažíme se tam vytvořit pevnou strukturu, ve které bychom mohli poskytovat léčbu a formovat místní personál, čímž by se zaručila prevence nemocí a návrat zdraví těmto lidem.“

Domníváte se tedy, že pomoc Charity a neziskových organizací nepostačuje?

„Zdroje, které přicházely v počátečním období, jsou dávno vyčerpány. Libanonská vláda se snaží zabránit stavbě nových uprchlických táborů, a proto se uprchlíci zařizují po svém, jak mohou. Osmdesát procent vlastní libanonské populace nemá přístup ke zdravotní péči, ani nemá soukromé pojištění. Neexistuje tady veřejné zdravotnictví. V rámci tohoto kontextu se snažíme působit, aby libanonská vláda ihned po ukončení syrské války a zastavení teroristů z Islámského státu mohla vybudovat veřejný zdravotní systém, přístupný všem občanům.“

Uvedl italský profesor po návratu z Libanonu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.