Petrův nástupce: Pokud média taktizují, nedokážou nic sdělit

15.12.2014 

„Katolická média mají v rámci sociální komunikace velice náročné poslání. Musí ji chránit od všeho, co ji zkresluje a podřizuje jiným účelům.“ Těmito slovy zahájil papež František své dnešní setkání se zaměstnanci televizního kanálu Italské biskupské konference, TV 2000. Papež se s dvanácti sty hosty, kteří jej navzdory značnému zpoždění audience trpělivě očekávali v aule Pavla VI., podělil o trojici myšlenek, které se týkají role mediálního pracovníka.

„Komunikace se často podřizovala propagandě, ideologiím, politickým cílům nebo ekonomické či technické kontrole. Komunikaci však v první řadě prospívá parrhesia, tedy odvaha promluvit přímo, upřímně a svobodně. Jestliže jsme skutečně přesvědčeni o tom, co máme říci, slova přijdou sama od sebe. Pokud nás naopak znepokojují taktické aspekty, bude naše mluva strojená, málo sdílná, nevýrazná, zkrátka laboratorní. Svoboda je také vyvázanost z módních, otřelých nebo ustálených obratů, které nakonec zničí schopnost komunikovat. Je nutné probudit slova. To je první úkol komunikátora.“

Komunikace se má vyvarovat přemíry sloganů, které nepodporují myšlení, nýbrž je naopak brzdí. Rovněž se má vyhýbat zkratkám na dlouhé cestě porozumění tím, že některé lidi prezentuje jako zachránce, nebo naopak obětní kozly, pokračoval papež v analýze mediálních postupů.

„Okamžitá řešení, která se nenamáhají tím, že by zabírala složitosti reálného života, jsou častou chybou stále rychlejší a povrchnější komunikace. Otevírat a nikoli zavírat: to je druhý úkol komunikátora. Přinese tím více plodů, čím více se dáme vést Duchem svatým, který jediný je schopen utvářet jednotu a harmonii.“

A konečně třetí úlohou mediálního pracovníka je mluvit k člověku v jeho celistvosti, tedy bránit se trojici mediálních hříchů: dezinformaci, očerňování a pomluvě.

„Pravá komunikace nechce ohromovat. Dnešní mediální střídání katastrofického alarmismu s utěšováním, že zase není tak zle, nejsou dobrou službou člověku. Je třeba promlouvat k lidem celistvě – k jejich myslím i srdcím – a tím jim umožnit, aby přesáhli bezprostřední přítomnost, které hrozí ztráta paměti a úzkost. Z těchto tří hříchů (…) sdělovacích prostředků je nejhorší dezinformace. Vede k omylům a chybám, k tomu, že věříme pouze jedné části pravdy.“

Probouzení slov, otevírání a nikoli zavírání komunikace, promlouvání k člověku v jeho celistvosti nastolují kulturu setkávání, nezbytnou ve stále pluralitnějším kontextu. Střety daleko nevedou, poznamenal Svatý otec v samém závěru audience pro televizní pracovníky.

„Utvářet kulturu setkávání. To pro vás bude krásná práce. Vyžaduje nejenom naši ochotu dávat, ale také od druhých přijímat.“

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.