Vatikánský diplomat o iráckých uprchlících: Ohromila mne jejich víra

18.11.2014 

V mediálním světě již sotva nacházejí odezvu osudy křesťanů, které tzv. Islámský stát vyhnal z jejich domovů v irácké provincii Ninive. Svatý stolec prostřednictvím svých diplomatů nicméně jejich situaci trvale sleduje. Minulou neděli papeže Františka navštívil chaldejský arcibiskup Erbilu, Bashar Matte Warda. Svatý otec jej ujistil o duchovní blízkosti a také konkrétní pomoci církve. Mnozí křesťané se uchýlili do Jordánska, odkud telefonuje sekretář apoštolské nunciatury, mons. Roberto Cona:

“Navštívil jsem několik uprchlických středisek a skutečně mne ohromilo svědectví víry, jaké tito lidé podávají. Kdyby se podvolili tlaku konverze a zaplatili daň, mohli zůstat doma. Oni se však rozhodli pro věrnost Kristu. A v této věrnosti také nevzali do rukou zbraň, zvolili nenásilí. Zároveň tito lidé velmi důvěřují v zásah Boží prozřetelnosti, protože při útěku ztratili veškerý majetek. Někteří sem dokonce přišli jen s tím, co měli na sobě. A přesto mají schopnost se smát, přijmout hosta a také s důvěrou hledět do budoucnosti.“

Apoštolská nunciatura v Ammánu podává pravidelné informaci Svatému stolci a zároveň na problémy uprchlíků upozorňuje diplomatická zastupitelství jiných států a humanitární organizace. V souvislosti s poskytováním azylu pro irácké křesťany v některých evropských státech zaměstnanec nunciatury soudí, že takovéto řešení je silně zjednodušující.

“Myslím, že by bylo lepší nalézt řešení v místě, aby byla zaručena kontinuita křesťanské přítomnosti na Blízkém východě. S dvoutisíciletými dějinami nelze naložit ukvapeně. Při dobré vůli tu jsou reálné podmínky k dalšímu setrvávání křesťanů. Například jordánský král Abdalláh se vyslovil pro přijetí křesťanů. Domnívám se tedy, že je nutné otázku dobře prostudovat a hledat řešení uskutečnitelná v krátké době.“

Pomoc iráckým uprchlíkům přichází rovněž z muslimské strany, potvrzuje mons. Cona.

“Chtěl bych zdůraznit, že kromě křesťanských asociací se o přijetí iráckých uprchlíků velice zásadní a podstatnou měrou zasluhují islámské organizace. A nejenom ony. Dostavila se řada muslimských věřících, aby nabídli svou pomoc, poskytli ubytování, nebo se zapojili do dobrovolné práce. Je velmi pěkné sledovat toto bratrství, které povstává z krize a překonává bariéry vyznání. To, co zakoušíme, je skutečnou známkou naděje.“

Uvedl pro Vatikánský rozhlas sekretář apoštolské nunciatury v Ammánu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.