31.10.2014
Čtvrteční závěrečnou deklarací se zakončilo „světové setkání lidových hnutí“, které na přímou žádost papeže Františka zorganizovala Papežská rada Iustitia et Pax spolu s Papežskou akademií sociálních věd. Papež se třídenního setkání pod titulem Terra, Domus, Labor zúčastnil v úterý. Strávil se sociálními aktivisty celý den a pronesl zásadní promluvu, kterou antiglobalizační hnutí chtějí „masově šířit“, čteme v jejich prohlášení.
Jak upozornil Frei Betto, dominikánský kněz a jeden ze známých zastánců teologie osvobození, „poprvé v dějinách církve papež změnil partnery v dialogu a naslouchal těm, kteří skutečně zastupují chudé“. Brazilský dominikán připomíná, že jediným precedentem bylo neprotokolární setkání papeže Wojtyly při jeho první cestě do Brazílie (1980) s několika odboráři, mezi kterými byl tehdy také pozdější prezident Lula da Silva. Názor brazilského teologa osvobození cituje italský list Famiglia Cristiana (27.10.2014) , který rovněž vypočítává, kdo se vatikánského „sociálního fóra“ zúčastnil.
Ze Španělska přijeli Indignados a jejich původní jádro Democracia Real YA, ze kterého hnutí vzniklo po okupaci madridské Puerta del Sol v roce 2011, dále dělnická mládež španělské Katolické akce a baskické odborový svaz, zastupující pozice separatistů.
Itálii kromě Etické banky zastupovalo jedno z prvních milánských sociálních center Leoncavallo, piemontské hnutí NO-TAV, které prostestuje proti stavbě vysokorychlostní železnice z Turína do Francie, nebo hnutí NO-EXPO, které se staví proti Světové výstavě Expo 2015 v Miláně, jíž se mimochodem účastní také Svatý stolec. Oficiální motto výstavy „Výživa pro planetu, energie pro život“ toto hnutí parafrázuje sloganem „Vyhladovět planetu, energie pro lobby“. Za zmínku stojí účast sdružení Ri-Maflow, což je projekt italských dělníků, propuštěných multinacionální firmou Maflow. Ustavili družstvo, převzali zchrachovalou továrnu do svých rukou a celkem úspěšně využívají její prostory k jiným pracovním aktivitám.
Na seznamu účastníků dále figuruje mezinárodní zemědělská síť Via Campesina a její různé národní fililálky, včetně francouzské asociace Josého Bové, který se stal národním hrdinou v boji proti potravinovým nadnárodním koncernům a byl zatčen při útoku na McDonald´s v Millau. Závěrečné prohlášení podepsal také Joao Pedro Stédile, lídr brazilských Sem Terra. Tento aktivista před několika lety napsal, že „pro rolnické hnutí, napadající vládnoucí třídu, je triumfem už pouhý fakt, že existuje.“ Spojené státy reprezentovala největší odborová organizace United Steelworkers, která sdružuje zaměstnance v boji proti multinacionálním firmám.
Mezi zúčastněnými byla mnohá alterglobalizační hnutí, která usilují o národní potravinovou soběstačnost, dále všechny africké asociace, které na tomto světadílu vystupují proti záborům půdy, tzv. land grabbing, dále pak domorodé komunity, sítě rurálních žen, či poskytovatelé mikrokreditu.
Závěrečná deklarace třídenního setkání jmenovaných organizací mluví o současné „symfonii destrukce“. Na „první housle v ní hraje obrovská moc nadnárodních podniků“, která chce všechno „pohltit a zprivatizovat – zboží, služby i myšlení“. Lidová a sociální hnutí proto vyzývají ke hledání strukturálních příčin nerovnosti a vyloučení, které „spočívají v nespravedlnosti a kořistnictví kapitalistického systému, který klade zisk nad člověka“. „Slova papeže Františka jsou jasná a rezolutní, nepřipouštějí dvojí výklad, ale naopak potvrzují starost o chudé, která je jádrem evangelia“, čteme dále v prohlášení, které upozorňuje na bratrské a srdečné přijetí z papežovy strany. František vyjádřil svou solidaritu se sociálním bojem, který je leckdy zlehčován a zneplatňován, či dokonce pronásledován, potlačován a staven mimo zákon, míní aktivisté. Jejich dokument dále zdůrazňuje, že půda, práce a domov jsou nezadatelná lidská práva, která je nutno zaručit a respektovat. Toto tvrzení, poukazují lidová hnutí, nachází „ neodmyslitelnou oporu v sociální nauce církve a ve smýšlení jejího pastýře o boji za sociální spravedlnost“.
Účastníci konference zamýšlejí udržovat stálé spojení s institucemi katolické církve a uzavírají své čtvrteční prohlášení slovy: „Dlouhý život papeži Františkovi a jeho chudé církvi pro chudé!“
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.