Papež František se setkal s Paulem Bhattím

27.8.2014 

V závěru dnešní generální audience Svatého otce pozdravil bývalý ministr pákistánské vlády Paul Bhattí, který dnes vede Sdružení pákistánských náboženských menšin. Katolík Paul Bhattí, jehož bratra Šahbáze před třemi lety zavraždili muslimští radikálové, přicestoval do Říma se svou matkou. Své setkání s papežem Františkem popsal pro naše mikrofony takto:

”Bylo skutečně emotivní. Nejenom kvůli tomu, že jsem opět uviděl Svatého otce, s kterým jsem se už vícekrát setkal, ale zejména kvůli mé matce. Maminka velmi toužila po rozhovoru s papežem a požádala mne o tlumočení. Řekla papeži, že se za něj modlí a že oceňuje jeho práci pro křesťany na celém světě, hlavně pro věřící v Iráku a Pákistánu, kteří jsou nyní pronásledováni. Dále Svatého otce pozvala do Pákistánu, ačkoliv, dodala, je si vědoma toho, jak je to složité. Jak řekla, tamní křesťané jsou jako jeho děti a otec nesmí na děti v nesnázích zapomínat. Na ta slova papež na chvíli zavřel oči a potom maminku objal a stiskl jí ruku. Tím vyjádřil vše. Potom řekl: Jsem s vámi. Ať vám Bůh žehná! Byl velmi dojatý a v oné tichosti nám předal veškerou svou lásku. Nakonec zřetelně prohlásil: Modlím se za vás, jsem vám nablízku, rád udělám vše, co bude možné.”

Dobře znáte situaci pronásledovaných křesťanů a víte, nakolik je tato blízkost Svatého otce důležitá. Jak vnímáte důležitost modlitby, o které vás papež František ujistil?

”Myslím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, protože křesťané jsou pronásledováni kvůle své víře. Víra nás všechny spojuje v jediné matce církvi s nejvyšší hlavou, kterou je papež František. Jeho duchovní blízkost, láska a modlitba nás tedy všechny silně povzbuzují. Žijeme pro svou víru a mnozí z nás jsou ochotni pro ni zemřít. Z papežovy blízkosti čerpáme jistotu, a to nám dodává útěchu.”

Mohl byste se blíže zmínit o křesťanech, kteří v Pákistánu trpí pro víru? Míním zejména Asii Bibi a další vězněné křesťany…

”Nesmíme na ně zapomínat. Zároveň toužíme po tom, aby nám Bůh pomáhal v pokojném soužití s ostatními náboženstvími. Nesmíme také zapomínat na zástupce jiných náboženských vyznání, kupříkladu muslima Salmána Tasíra. Bojoval za křesťany i za vědomí, že mu za obranu Asie Bibi hrozí smrt, kterou akceptoval. Na tyto lidi se nesmí zapomínat. A doufáme, že jednoho dne bude možné vnést do světa mír a pokojné soužití, i když si každý uchová svou víru.”

Tím zdůrazňujete, že nejsme v náboženské válce mezi křesťany a muslimy. Připomeňme Jana Pavla II., který při obou válkách v Perském zálivu varoval před takovýmto nebezpečím a pokušením.

”Ano, věříme tomu a doufáme, že také mezi muslimy existují vnímaví lidé, kteří věří v lidskou důstojnost, v pokoj a lásku. To nám poskytuje naději, že jednoho dne překonáme překážky, vytvořené diskriminací a rozdělením. Jak dnes řekl papež, tyto překážky se staví do cesty dialogu, vrážejí mezi nás klín a mění se v násilí mezi různými náboženstvími a mezi lidmi navzájem, včetně křesťanů.”

Dnešní setkání se Svatým otcem vám tedy dodalo novou sílu ve vaší práci pro křesťany a jiné náboženské menšiny?

”Jistě. Především jsem načerpal sílu sám pro sebe, protože mi ji dodali také všichni okolostojící lidé. Vzpomínám si, jak jsem na tomto náměstí před dvěma lety mluvil o smrti svého bratra a cítil jsem blízkost všech lidí, jejich vcítění a potlesk. Tehdy to byl významný okamžik a dnes jsem jej prožil znovu.”

Uzavírá pákistánský politik Paul Bhattí po dnešním setkání s papežem Františkem.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.