Papež František se zapojil do osvětového projektu o afrických albínech

4.7.2014 

Papež František propůjčil svůj hlas audioknize, vydané na záchranu afrických albínů. Autorem projektu je Ital Cristiano Gentili, čtyřicetiletý zaměstnanec mezinárodních organizací zaměřených na jih světa. V posledních letech se snaží upozornit na dramatické životní podmínky dětí a mladistvých, kteří se v černé Africe rodí s bílou pletí a stávají se obětí směsice rasismu a pověrčivosti.

Tito lidé jsou diskriminováni od narození po celý zbytek svého života. Je na ně pořádán hon, protože převládá víra, že z částí jejich těla je možné dělat ochranné amulety. Kromě toho je nutné si uvědomit, že těmto lidem kvůli nedostatku melaninu pod rovníkovým sluncem hrozí kožní nádory. Nedožívají se tedy více než 32 let.“

Ve spolupráci s nevládní organizací „Lékaři pro Afriku“ Cristiano Gentili prožil dlouhý čas v Tanzánii. S africkým albínem Josephatem Tornerem cestuje po zemi a odhaluje zločiny, které se odehrávají vinou převládající africké pověrčivosti a za naprosté lhostejnosti Západu.

Byl jsem v Africe, kde jsem se dozvěděl o existenci tohoto fenoménu. Vzal jsem si rok neplaceného volna, abych jej zdokumentoval. Se svým kolegou, který je aktivistou za práva albínů, jsem navštívil některé chráněné komunity a mohl jsem si uvědomit kontrast mezi bílou pletí privilegovaného Evropana a bílým Afričanem. Chtěl jsem udělat něco, abych zvýšil povědomí o tomto jevu. A tak vznikl román Bílý stín.“

Cristianovy reportáže a kniha však dopadají do prázdného ticha. Rodák z toskánského Grossetta proto apeluje na známé osobnosti, politiky, novináře i nakladatele. Jediný, kdo mu odpovídá, je papež František.

Papež František četl dopis, ve kterém jsem ho vyzýval, aby se zastal těchto lidí. Byl jsem pozván do Vatikánu na mezinárodní sympozium o Africe, kde jsem si připadal poněkud nepatřičně. Měl jsem totiž vystoupit po významných politických a církevních osobnostech. Promluvil jsem zcela jednoduše o afrických albínech a svém románu. Svatý otec mne kromě toho pozval ke třídennímu pobytu do Domu svaté Marty a tam mne přijal na soukromé audienci. Během této audience významně podpořil celý projekt. Jako první daroval svůj hlas pro vznikající audioknihu. Přečetl několik vět, pronášených jednou z postav, která vznikla ještě před volbou papeže Bergoglia. Je to Otec Francis, který ztělesňuje roli katolické církve v Africe a s kterým se do africké církve vrací naděje.“

Vzor Svatého otce však může následovat kdokoliv. Pokud věnuje svůj hlas, zúčastní se tvorby vůbec první sociální audioknihy, která symbolicky dodá hlas těm, kdo jej nemají.

Je to první sociální audiokniha, která kdy vznikla. Vyvinuli ji mladí italští informatici, kteří projekt patentovali. Audioknihu běžně čte jeden člověk, zatímco my jsme román rozdělili do zhruba sedmi tisíc vět. Je možné se zaregistovat v pěti jazycích na internetové stránky www.ombrabianca.com a darovat svůj hlas. Předčítá se pouze italsky, ale nezáleží na dokonalosti přednesu, důležité je dát a zúčastnit se iniciativy.“

Vysvětluje pro naše mikrofony Cristiano Gentili. Dodejme, že celý projekt doprovází finanční sbírka a vícejazyčná petice (www.change.org).

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.