Pravoslavný sbor ve Svatopetrské bazilice

27.6.2014 

Liturgii ze slavnosti sv. Petra a Pavla, která připadá na tuto neděli, bude doprovázet synodální sbor Moskevského patriarchátu společně s papežským Sixtinským sborem.

Tuto mimořádnou ekumenickou událost komentuje pro Vatikánský rozhlas sbormistr papežského sboru mons. Massimo Palombella:

“Domnívám se, že zkušenosti tohoto typu jsou především odpovědí na hluboké církevní poslání – tedy stavět mosty dialogu a setkání prostřednictvím umění a také využitím společných pramenů. Užíváme totiž jazyk, který přesahuje teologii a diplomacii. Druhou věcí je profesionální zisk, protože církevní služba nás zavazuje k tomu, abychom byli sami vůči sobě pravdiví.“

Papežská Sixtinská kapela nedávno hostovala v Moskvě, kde vystoupila právě společně se synodálním sborem Moskevského patriarchátu. Jaký to byl zážitek?

“Moskevského sboru jsem se takříkajíc „obával“, protože dosud jsme spolupracovali s anglikány nebo luterány – tedy sborem Westminsterského opatství nebo lipským sborem od sv. Tomáše, zatímco nyní jsme se ocitli mimo evropský kontext. Oboustranná reakce však byla vynikající – podnikli jsme totiž dvojí krok. My jsme, po patřičné transliteraci, zpívali v ruštině, zatímco oni latinsky. Nikdo druhého nežádal o přizpůsobení, nýbrž sám vyšel směrem ke styčným bodům. V sobotu večer vystoupíme na společném koncertě v Římě, kde se budeme alternovat v řízení sboru. A také nedělní liturgii ve Svatopetrské bazilice zahájí Palestrinův hymnus Tu es Petrus pod řízením pravoslavného sbormistra. To všechno jsou velká znamení z ekumenického i kulturního hlediska.“

Podporuje papež František toto ekumenické umělecké setkávání?

“Začali jsme takto pracovat za papeže Benedikta a úplně na začátku jsme navázali dialog s anglikánskou církví. Poté vznikl projekt spolupráce s luteránským sborem, ale změnil se pontifikát. Obrátili jsme se na papeže Františka s otázkou, zda můžeme v této výměně pokračovat, a odpověď zněla: Jednoznačně ano! Veškerý dialog s pravoslavnou církví nese mohutně dopředu právě on, v tom smyslu, že se do tohoto projektu skutečně osobně vložil. V tomto ohledu tedy panuje naprostá kontinuita mezi oběma posledními papeži.“

Vysvětluje pro Vatikánský rozhlas sbormistr římské Sixtiny, mons. Massimo Palombella.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.