Papež František o míru pěstovaném vícero rukama

26.6.2014 

Situací na Ukrajině i děním na Blízkém východě se v těchto dnech (23.-26.6.) zabývalo 87. plenární zasedání Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO). O stavu řecko-katolické církve v Rumunsku a na Ukrajině a jejích evangelizačních prioritách referovali tamní biskupové a apoštolský nuncius v Kyjevě. O válce v Sýrii také letos informoval apoštolský nuncius v Damašku a ředitelka blízkovýchodní Charity. A jako každoročně byla na programu otázka katolické církve ve Svaté zemi, o níž promluvili papežský nuncius v Izraeli a apoštolský delegát pro Palestinu spolu s kustodem Svaté země. Účastníky zasedání dnes dopoledne přijal papež František. Ve své promluvě vzpomenul na pouť do Svaté země a modlitební setkání za mír na Blízkém východě.

Olivovník, který jsme zasadili ve Vatikánských zahradách společně s konstantinopolským patriarchou, izraelským a palestinským prezidentem, odkazuje k míru, který je jistý pouze tehdy, je-li obděláván vícero rukama. Pěstitelé však nesmí zapomínat, že růst závisí na pravém Zemědělci, kterým je Bůh“.

Pravý pokoj, který nám svět nemůže dát, pochází od Ježíše Krista, upozornil papež. Navzdory těžkým ranám, které bohužel také dnes musí snášet, tento pokoj pokaždé znovu ožívá, upozornil Svatý otec a poděkoval dobrodincům východních církví: „Skutečným cílem vaší organizace je milosrdná láska. Pokud Kristovi učedníci pěstují vzájemnou lásku a jednotu, vítězí nad úporným pronásledováním z náboženských důvodů“.

Bratři a sestry na východě spolu se svými pastýři jsou povoláni, aby jako první ze všech přispívali k pokoji. A to tím, že častokrát navzdory vší beznaději stále doufají, že zůstávají ve svém rodišti, kterým již od počátku znělo evangelium Božího Syna, jenž se stal člověkem. Kéž mohou zakusit blahoslavenství tvůrců pokoje, kteří budou nazváni Božími syny (Mt 5,8).“

Kéž by církev tyto východní bratry vždy podporovala a dodávala jim jistotu, vyzýval papež.

Jistotu, že oheň Letnic a síla lásky mohou zastavit plameny zbraní, nenávisti a pomsty. Jejich slzy a obavy jsou také našimi, stejně jako jejich naděje je naší nadějí.“

Pokud bude naše solidarita konkrétní a účinná, jistě povzbudí mezinárodní společenství k tomu, aby bránilo práva národů a jedinců, naléhal papež František a poté se konkrétně obrátil k národům křesťanského Východu:

Spolu s vámi vyjadřuji blízkost katolické církve zejména bratřím a sestrám v Iráku a Sýrii. Jsem duchovně nablízku Svaté zemi a Blízkému východu, ale také milované Ukrajině ve velmi těžké hodině, kterou prožívá, a Rumunsku, kterým se zabýváte ve svých jednáních.“

Papež vybízel k vydatnému úsilí ve prospěch těchto východních komunit, ale také v pomoci uprchlíkům a azylantům jmenovaných národů. Zvláště apeloval na formaci nových generací a jejích vychovatelů a v souvislosti s nadcházejícím synodem rovněž na prioritní zájem o rodinu, po vzoru nazaretské Svaté rodiny.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.