23.6.2014
Po objevu důležitých archeologických nálezů, spadajících do doby Ježíšova kázání, se pravděpodobně také Magdala na břehu Galilejského jezera stane cílem poutníků, navštěvujících Svatou zemi. Rodiště a domov sv. Marie Magdaleny leží na úpatí Hory Blahoslavenství mezi Tiberiasem a Kafarnaum. V nevelké obci nyní Legionáři Kristovi vystavěli kostel s přístupem do archeologického naleziště a plánují zbudovat také centrum pro poutníky a další objekty. Na projektu se podílí dvě mexické univerzity, státní Královská a papežská mexická univerzita UNAM a univerzita Anáhuac, kterou provozuje hnutí Regnum Christi.
Korespondent Vatikánského rozhlasu v Jeruzalémě rozmlouval se zakladatelem duchovního centra, nazvaného Magdala Center, O. Juanem Mariem Solanou:
„Především bylo odhaleno to nejdůležitější, tedy velmi dobře uchovaná synagoga z prvního století. Její interiér je bohatě vyzdoben freskami a mozaikami, což je podle izraelských archeologů výjimečné. Jedná se o jednu z nejstarších synagog na světě. Jedinečným nálezem je také oltář, který tvoří kámen otesaný po všech stranách. Podle odborníků představuje jeruzalémský chrám, tedy absolutní archeologickou novinku, protože dosud nebyl nalezen materiální popis jeruzalémského chrámu v Ježíšově době.“
V této oblasti byla také objevena takzvaná „Ježíšova loďka“, která se dnes ukazuje v jednom kibucu poblíž Magdaly.
„Skutečně tu v roce 1986 nastalo sucho a jezero ustoupilo. Na jeho dně byla nalezena loďka, která se dnes uchovává a téměř „uctívá“, ačkoliv není stoprocentně jisté, že pochází z Ježíšovy doby. Avšak pro nás věřící a pro všechny čtenáře evangelia je to velice silný poukaz na Ježíšův život, rybáře a život na jezeře.“
Jeruzalémský latinský patriarcha Fouad Twal na konci května v Magdale vysvětil již zmíněný nový kostel kongregace Legionářů. Jeho svatostánek krátce předtím, v průběhu své pouti do Svaté země, požehnal papež František. Kostel nese jméno Duc in altum, Zajeď na hlubinu (Lk 5,4) a může pojmout 250 lidí, zatímco čtyři kaple duchovního centra jsou koncipovány vždy pro padesátku věřících.
„Budova kostela se inspiruje kratičkým úryvkem Lukášova evangelia ze začátku osmé kapitoly, jehož první verš říká: Ježíš kázal. Toto kázání ztvárňuje oltář ve formě loďky, za kterým je mozaikové jezero. Evangelium pokračuje slovy: Bylo s ním dvanáct apoštolů a některé ženy, které se o něho staraly ze svého majetku. Hlavní loď kostela tedy podpírá dvanáct sloupů s ikonami Dvanácti, atrium pak osm sloupů se jmény žen, uvedených v evangeliu. Tyto ženy Ježíše následovaly a sloužily mu, avšak jistě nejenom tím, že vařily a praly šaty. Určitě podporovaly Ježíšovo učení, přiváděly lidi, vysvětlovaly podobenství. Byly to živé kameny církve, kterou Ježíš budoval, její opěrné sloupy, Ježíšovy učednice.“
„Co by byla církev bez žen“, podotkl papež František (Vatican Insider, 27.5.2014), když v Jeruzalémě žehnal svatostánek chrámu, který bude právě tyto evangelní ženy připomínat. Magdala se tak může stát novou zastávkou na poutnických trasách po Svaté zemi.
„Předtím se kolem projíždělo, průvodce jmenoval Magdalu a přitom vždy dodal, že tam není nic k vidění. Ani dnes není nutná půldenní zastávka. Avšak alespoň krátká připomínka Ježíšovy veřejné činnosti a také vzpomínka na tyto překrásné ženské postavy, které ji doprovázely a podporovaly.“
Uzavírá zakladatel duchovního centra v galilejské Magdale, O. Solana z kongregace Legionářů Kristových.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.