Harmonogram modlitebního setkání tří náboženství ve Vatikánských zahradách

6.6.2014 

Modlitební setkání prezidentů Izraele a Palestiny ve Vatikánu nebude mít charakter mezináboženské modlitby. Půjde o modlitbu obyvatel dvou různých zemí, kteří patří do tří různých náboženství: judaismu, křesťanství a islámu – upřesnila dnešní tisková konference. Vatikánský mluvčí na ní představil podrobný program nedělní návštěvy Šimona Perése a Mahmuda Abbáse. Nejvyšší představitele Izraele a Palestiny přivítá papež v Domu sv. Marty v neděli večer, krátce po 18 hodině. Připojí se k nim také pravoslavný patriarcha Bartoloměj, který dorazí do Vatikánu o den dříve. Všichni čtyři se pak odeberou na místo modlitby ve Vatikánských zahradách, nedaleko sídla Papežské akademie věd.

Modlitba bude rozdělena do tří samostatných částí: židovské, křesťanské a muslimské. Všechny tři budou mít stejnou strukturu. Nejprve díkuvzdání za stvoření, dále prosbu o odpuštění vin a nakonec modlitbu za mír. Po modlitbě je v plánu krátké vystoupení papeže a obou prezidentů. Dojde rovněž na symbolické gesto – totiž zasazení olivovníku na místě setkání. Následně se prezidenti, papež a patriarcha Bartoloměj odeberou do sídla Papežské akademi věd k soukromému setkání. Ihned po něm oba prezidenti Vatikán opustí. Odhaduje se, že celkově stráví na území Vatikánského městského státu asi dvě hodiny, ačkoli soukromé setkání nebude mít přesný protokol a může se prodloužit. Jak nicméně dodal kustód Svaté země, o. Pierbattista Pizzaballa OFM, při setkání nepůjde o politické vyjednávání.

„Bude to přestávka od politiky. Svatý otec nechce zabíhat do politických otázek. Je jistě i čas na politiku, ale papež chce, abychom nyní pozvedli oči vzhůru a pohlédli na realitu Svaté země. Nikdo si nepředstavuje, že po této události náhle nastane mír ve Svaté zemi. Úmyslem setkání je udělat silné gesto, vnést do politické diskuse širší vizi, pohled shůry a vzhůru, a zároveň zapůsobit na veřejné mínění. Pokoj se totiž nezjednává pouze v politických salónech. Buduje se také za podpory veřejného mínění, médií apod. Právě to už jistý čas chybí. Chceme se k tomu v izraelsko- palestinském dialogu vrátit. Nemůžeme ho nechat výhradně politikům. Musí mít širší rozsah. Chceme, aby všichni znovu pocítili, jak důležitý je tento pokoj,“ řekl o. Pizzaballa.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.