Mons. Tomasi uvedl počty kněží potrestaných církví za sexuální delikty

7.5.2014 

Diplomatický zástupce Vatikánu, mons. Silvano Tomasi, předložil Výboru OSN, dohlížejícímu na dodržování Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení, konkrétní čísla týkající se církevních postihů kněží, kteří se dopustili sexuálních deliktů. Drtivá většina jich byla spáchána mezi lety 1950 až 1990. Svatý stolec v letech 2004-2013 potrestal nejvyšším církevním trestem, tedy propuštěním z duchovenského stavu celkem 848 kněží a dalším 2572 kněžím uložil lehčí církevní tresty. Počty předložené zmíněnému výboru OSN jsou úplnější než ty, které byly předloženy letos v únoru Výboru OSN pro ochranu práv dítěte. Mons. Tomasi pro Vatikánský rozhlas vysvětluje:

Nechceme, aby vznikl dojem, že církev tento problém neřeší nebo se mu snad vyhýbá. Proto bylo nezbytné uvést přesné údaje, z nichž například plyne, že Kongregace pro nauku víry v letech 2004 až 2013 laicizovala 848 kněží, a snaží se tomuto deliktu všemožně čelit a předcházet.

„Není mi ovšem přesně známo, podotkl dále mons. Tomasi, kolik z nich bylo také trestně stíháno státními institucemi, ale předpokládám, že mnozí.“
Církev ve shodě se svou tisíciletou tradicí ovšem ponechává trestní postih zločinů státu a jeho institucím, kterým automaticky v dané zemi každý kněz podléhá. Sexuální delikty jsou stíhány různými státy světa různě, pokud vůbec. Církev stanovila věkovou hranici pro sexuální delikt na 18 let. Většina států má tuto hranici podstatně nižší (ČR - 15 let), pokud je vůbec stanovena, jako v případě těch muslimských.

Samotná trestní pravomoc Svatého stolce - nikoli církevně právní – by se vztahovala jenom na delikty spáchané na území městského státu Vatikán. Tam by pak muselo nastoupit i samotné trestní stíhání daného zločinu. Takový případ však neexistuje.

Počet 3420 kněží, kteří se na světě v letech 1950 – 2013 dopustili sexuálních deliktů a kteří byli postiženi církevními tresty, lze stěží porovnat se skutečným počtem kněží, kteří v uvažovaných letech vykonávali kněžskou službu, protože se mění v důsledku přílivu nových kněží, jejich úmrtí, odchodu z kněžství apod. Známé jsou pouze údaje celkového počtu kněží působících na světě v daném roce. Poslední takový údaj se týká roku 2011 a říká, že tehdy ve světě působilo 413 418 kněží.

Mons. Tomasi také uvedl čísla týkající se vyplaceného odškodnění ve Spojených státech, kde byly tyto částky nejvyšší. Na základě dohody biskupů USA s organizacemi sdružujícími oběti sexuálních deliktů bylo vyplaceno 2,5 miliardy dolarů. Psychologické terapie pro oběti stály dalších 78 milionů a dalších 47 milionů dolarů bylo vyplaceno na nejrůznější vedlejší výdaje spojené s touto kauzou. Více než polovina zmíněné částky však připadla nevelkému počtu advokátů, kteří jménem obětí jednali s biskupy o výši odškodného. To je však už jiná otázka, podotkl mons. Tomasi pro internetový deník Vatican Insider.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.