Svatý stolec: OSN se pokouší vměšovat do učení víry a náboženské svobody

5.2.2014 

V polovině ledna, během ženevského zasedání Výboru pro ochranu práv dítěte (13.-31.1.2014), Svatý stolec této instituci OSN uceleně a důkladně vysvětlil, jaký postoj zaujímá vůči sexuálnímu zneužívání mladistvých v katolické církvi ( srov. komentář O. Federica Lombardiho ze 16.1.2014) Dnes obdržel navýsost tvrdou odpověď, ke které vydal tiskové prohlášení. Co osmnáct nezávislých dětskoprávních odborníků Vatikánu vytýká?

Výbor vyjadřuje „hluboké znepokojení nad skutečností, že Svatý stolec nerozpoznal dosah spáchaných zločinů a neučinil nutná opatření, která by řešila případy sexuálního zneužívání nezletilých a chránila před ním děti“. Podle OSN naopak „Svatý stolec setrvává v takové politice a praxi, která vede k pokračujícímu sexuálnímu zneužívání a beztrestnosti viníků.“ Avšak ani to výboru nestačí: „Vzhledem k tomu, že všichni členové katolického kléru jsou vázáni povinností mlčenlivosti pod trestem exkomunikace, nebyly případy sexuálního zneužívání nezletilých hlášeny soudním orgánům států, ve kterých byly trestné činy spáchány“, stojí ve zprávě výboru. O reakci Svatého stolce na tato obvinění hovoří arcibiskup Silvano Maria Tomasi, stálý pozorovatel u OSN v Ženevě.

První reakcí je překvapení. Vypadá to, že negativní vyznění dokumentu již bylo připraveno před setkáním Výboru pro lidská práva s delegací Svatého stolce. Ta totiž podala upřesňující odpovědi o některých bodech, které se však v tomto závěrečném dokumentu vůbec neprojevily. Zcela chybí aktuální a korektní pohled na celou řadu změn, kterou Svatý stolec, městský stát Vatikán a místní biskupské konference uskutečnily a které – podle mého soudu – nemají obdobu v jiných institucích a dokonce v jiných zemích. Je to otázka evidentní skutečnosti, kterou nelze zkreslovat!

Ačkoliv Svatý stolec podle svého dnešního prohlášení bere námitky Výboru na vědomí a podrobí je pečlivému studiu, nemůže se zároveň ubránit lítosti. Z některých závěrečných připomínek Výboru totiž vysvítá „pokus o vměšování do toho, co katolická církev učí o důstojnosti člověka, a do svobody náboženského vyznání. Jak se Svatý stolec vůči výtkám OSN postaví?

Svatý stolec odpoví, protože přistoupil k Úmluvě o právech dítěte, ratifikoval ji a chce zachovávat jejího ducha bez ideologických dodatků nebo příkazů, které jsou mimo její znění. Kupříkladu v úvodní části úmluvy stojí, že „dítě potřebuje zvláštní právní ochranu před narozením i po něm“. Výbor pro ochranu práv dítěte nyní Svatému stolci doporučuje, aby změnil svůj postoj k potratům! Jistě, když se dítě zabije, už nemá žádná práva. Považuji to za skutečný rozpor se základním cílem úmluvy, kterým je ochrana dítěte. Tento výbor Spojeným národům neprokázal dobrou službu, když Apoštolský stolec nutí, aby změnil své učení, o kterém nelze vyjednávat.

„Apoštolský stolec opětovně poukazuje na své úsilí hájit a podporovat dětská práva, v souladu s Úmluvou o právech dítěte a ve shodě s morálními a náboženskými hodnotami katolické nauky“, čteme dále v dnešním tiskovém prohlášení. Tuto snahu nejprve OSN ocenila a tvrdila, že Vatikán požadavky úmluvy údajně naplňuje lépe než ostatní země. Proč tak náhlá změna?

Pravděpodobně zasáhly nevládní organizace, které mají zájmy na prosazování homosexuality, gayovských sňatků a dalších záležitostech. Předložily své připomínky a posílily ideologickou linii závěrečné zprávy výboru. Svatý stolec však nemá co skrývat a na základě zjevných faktů bude nadále v klidu vysvětlovat své postoje. Budeme odpovídat na všechny případné otázky, abychom dosáhli cíle, o který se jedná – tedy ochrany dětí. Dnes se mluví o 40 milionech případů sexuálního zneužívání dětí – bohužel některé z nich se týkají církve, byť v mnohem menším rozměru v porovnání s děním ve světě. Církev však reagovala a pokračuje v tom! Musíme naléhat na politiku transparentnosti a nulové tolerance sexuálního zneužívání. Jeden jediný takovýto případ už je příliš!

zdůrazňuje arcibiskup Tomasi, stálý pozorovatel v ženevském sídle Spojených národů.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.