Kardinál Schönborn: Psát o církvi a psát o reálném životě církve jsou dvě různé věci

27.1.2014 

Společná bohoslužba u hrobu apoštola Petra ve Vatikánské bazilice dnes ráno zahájila kanonickou návštěvu ad limina Rakouské biskupské konference. Biskupy vídeňské arcidiecéze už dnes dopoledne čekala audience u papeže Františka, zatímco salzburskou arcidiecézi papež přijme ve čtvrtek. O rakouské církvi se ve Vatikánu naposledy zmínil Benedikt XVI. v souvislosti s “výzvou k neposlušnosti” tamní “Farářské iniciativy”( Homilie Benedikta XVI. při mši se svěcením olejů, baz. sv. Petra, 16.4.2012). Jak situace vypadá dva roky poté, vysvětluje naší rozhlasové stanici kard. Christoph Schönborn:

Fakt, že se v tomto okamžiku médiím nenabízí nic zvlášť zajímavého o rakouské církvi, může být známkou toho, že se církvi daří dobře, nebo naopak velmi špatně. Psát o církvi a psát o reálném životě církve jsou dvě zcela různé věci. Velmi zřetelně jsem to pocítil v průběhu celé “farářské iniciativy”. Vnímání rakouské církve se v celém světě zaměřilo pouze na toto jediné téma. Když jsem potkával zahraniční biskupy, litovali mne, jaký děs to prožíváme. Opakovaně jsem musel vysvětlovat, že k iniciativě se přidalo pouze malé procento kněží. Vždy to vyvolávalo překvapení, což dokládá, jak se mediální podání liší od církevní reality. Rakouská církev nicméně prochází proměnou – mění se z lidové církve na církev povolaných. Mění se také její struktura a život– z farnosti se stalo malé společenství.

Jedním z témat kanonické návštěvy bude plánovaný synod o rodině, a zejména dotazníky pro místní církve, jež mají být jeho podkladem. Podle údajů vídeňského arcibiskupa dostala rakouská církev 30 tisíc odpovědí. Kard. Schönborn je potěšen tímto zájmem, avšak nechce se zatím pouštět do hloubkové analýzy.

Mohu se pokusit o toto shrnutí : touhy, naděje a očekávání rakouských věřících se shoduje s biblickým a církevním učením o manželství a rodině víc, než bychom očekávali. Pro mnohé lidi zůstává rámcem vydařený vztah, vydařená rodina, společnost s vícegeneračními rodinami. Realita však velmi často této vizi neodpovídá. Klíčovou otázkou, kterou neklade jen papež František, ale je přítomná v evangeliu, je sloučit tuto realitu s milosrdenstvím. A to jak Božím, tak lidským. Milosrdenství vůči tomu, co se někdy nedaří tak, jak by člověk chtěl, anebo se to nedaří vůbec. Často přemýšlím nad tím, jak zapomínáme, že v dějinách nebylo manželství vůbec nic samozřejmého. Chováme se tak, jako kdyby dnešní soužití mimo manželství, které mladá generace – a nejenom ona – považuje za zcela samozřejmé, byla v historii absolutní novinka. Myslím si, že musíme brát zcela vážně současné těžkosti, ale zároveň je nesmíme dramaticky vyhrocovat.

Uvedl kard. Christoph Schönborn na okraj návštěvy ad limina rakouských biskupů.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.