Papež František: putujme do domovů pro staré kněze a řeholnice

18.10.2013 

Mojžíš, Jan Křtitel, svatý Pavel. Na tyto tři postavy Svatý otec zaměřil svoji dnešní ranní homilii v Domě sv. Marty. Žádný z těchto mužů nebyl ušetřen soužení, avšak Pán je nikdy neopustil, podotkl papež František. Připomněl pak mnohé kněze a řeholnice, kteří prožívají své stáří v kněžských a řeholních domovech. Vyzval věřící, aby za nimi chodili na návštěvu. Právě tito lidé jsou totiž skutečnými svatyněni svatosti a apostolicity.

Papež čerpal podnět z liturgických čtení dnešního svátku evangelisty Lukáše, která vyprávějí o počátku apoštolského života a blížící se smrti apoštola Pavla. Papež se pozastavil u těchto dvou hraničních bodů křesťanské existence. Na počátku byli apoštolové mladí a silní; démoni prchali, když je slyšeli kázat, komentoval papež dnešní evangelium. První čtení nám naopak ukazuje svatého Pavla na sklonku života. Je to apoštolův soumrak.

“Apoštol začíná s radostí a zápalem, nadšen tím, že má v nitru Boha. Avšak ani jemu se nevyhne soumrak. Prospívá mi, když se zamyslím nad tímto apoštolovým koncem…Na mysl mi přicházejí jeho tři výjevy - Mojžíš, Jan Křtitel a Pavel. Mojžíš byl odvážným vůdcem Božího lidu, bojoval proti nepřátelům i s Bohem, aby zachránil svůj lid. Byl silný! A nakonec zůstává sám na hoře Nebo, hledí na zaslíbenou zemi, avšak zbaven možnosti do ní vstoupit. Nemohl zažít naplnění příslibu. Také Jan Křtitel nebyl ve svých posledních dnech ušetřen úzkostí“.

Rovněž on musel čelit pochybovačným obavám, které ho sužovaly. A nakonec jej stlačila moc slabého vládce a zkorumpovaného opilce; závistivá moc cizoložné ženy a rozmar tanečnice. Také apoštol Pavel v prvním čtení mluví o těch, kdo jej opustili, kdo mu způsobili zlo, protože se rozlítili proti jeho hlásání. Vypráví, že se ho u soudu nikdo nezastal, že ho všichni opustili. Avšak, říká svatý Pavel, Pán stál při mně a dal mi sílu, abych hlásal evangelium až do konce.

“V tom spočívá apoštolova velikost. Svým životem uskutečňuje slova Jana Křtitele: On musí růst, já však se menšit. Apoštol je ten, kdo dává život, aby Pán rostl. A tak spěje ke svému soumraku…Platí to i pro Petra, kterému Ježíš přislíbil: Až zestárneš, povedou tě, kam nechceš. Když přemýšlím o apoštolově soumraku, přicházejí mi na mysl ony svatyně apostolicity a svatosti, kterými jsou domovy pro kněze a řeholnice na odpočinku. Jsou to výborní kněží a sestry, kteří zestárli. Nyní je tíží samota a oni čekají, až Pán přijde a zaklepe na dveře jejich srdcí. Toto jsou pravé svatyně apostolicity a svatosti, které v církvi máme. Nezapomínejme na ně, ano?“

Jestliže totiž na tato místa blíže pohlédneme, zjistíme, nakolik jsou krásná. Často slýchám, pokračoval papež František, že někdo vykonal pouť do nějaké mariánské svatyně, ke svatému Františkovi, svatému Benediktovi a mnoha jiným.

“Ptám se však, zda my, křesťané, máme chuť navštívit tyto domovy pro staré kněze a řeholnice. Tato návštěva je totiž skutečná pouť do svatyně apostolicity a svatosti. Někdo mi před časem vyprávěl, že v jedné misijní zemi chodíval na hřbitov, kde byli pochováni neznámí misionáři, kněží a řeholnice. Byly to hroby staré padesát, sto, dvě stě let. A ten člověk mi říkal – všichni tito lidé mohou být svatořečeni, protože skutečně významná je tato každodenní svatost, svatost všedních dní. V charitních domovech čekají řeholnice a kněží na Pána tak trochu jako svatý Pavel – se špetkou smutku – opravdu – ale také v pokoji a s radostnou tváří.“

Všem nám prospěje, končil Svatý otec, abychom se zamysleli nad tímto apoštolovým soumrakem a modlili se k Pánu : Ochraňuj ty, kteří prožívají tento závěrečný okamžik, aby naposledy dokázali vyslovit: Ano, Pane, chci tě následovat!

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.